Pomoc státu pro majitele poškozených stropů

ČTK, 29. dubna 2002

V souvislosti s haváriemi hurdiskových stropů toho již bylo uveřejněno mnoho. Co však ještě napsáno nebylo je, kdo tyto havárie zaplatí, případně jaké pomoci se dostane poškozeným. Nyní majitelům hurdiskových stropů svítá malá naděje...

PRAHA 28. dubna (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje nařízení, které umožní vlastníkům objektů postižených havárií tzv. hurdiskového stropu, získat úvěr až 200.000 korun. Doba splatnosti by měla být pět let s ročním úrokem tři procenta. "Ten, kdo projeví zájem o prověření stavu hurdiskového stropu, by mohl získat dotaci až 20.000 korun na provedení odborného posudku," řekl ČTK zástupce ředitele sekce stavebnictví MPO Jiří Pech. MPO předloží tento návrh vládě do konce května.

V posledních dvou letech se zřítilo zhruba 35 hurdiskových stropů. Česká obchodní inspekce ale začátkem dubna dospěla k závěru, že stropní desky Hurdis samy o sobě nebezpečné nejsou. Několik havárií bylo způsobeno chybou v montáži nebo při projekci, uvedla inspekce.

Na stavebním veletrhu IBF 2002 v Brně se tento týden konal odborný seminář k stropním systémům z CSD Hurdis. "Odborníci se shodli, že hlavní příčinou havárií je přímé položení vrstvy konstrukčního betonu na keramické desky," řekl ČTK mluvčí firmy Alois Flachs-Hurdis Milan Oliva. Smršťování betonu způsobuje podélné roztržení hurdiskových desek a jejich případné porušení, dodal.

Produkty pod značkou Hurdis vyrábějí v České republice kromě společnosti Alois Flachs-Hurdis i Cihelna Hodonín a Cihelna Heluz. "V některých případech došlo ke zřícení stropních desek, které nevyrobila naše firma," upozornil vedoucí obchodního oddělení Alois Flachs-Hurdis Ladislav Hubáček.

ČTK