PVC teoreticky

-Red-, 11. listopadu 2001

PVC je umělá termoplastická látka, jejíž název je zkratkou pro Poly-Vinyl-Chlorid. Stejně jako u všech podlahových krytin, také u PVC platí, že pokud sní chcete být spokojení, je třeba si uvědomit, kde a k čemu má sloužit.

Podle charakteru místnosti, stupně zatížení, požadavků na životnost, odolnost či komfort se vybírá krytina, která nejlépe vyhovuje zadání. Když například do kuchyně nebo do dílny v rodinném domku koupíte levné tenké PVC, můžete očekávat, že moc dlouho nevydrží a ani chůze po něm nebude nejměkčí. Na druhé straně nemá smysl pořizovat drahé homogenní krytiny, které jsou v celé tloušťce probarvené.

PVC je tvrdý materiál určený do místností s velkým provozem. Každý výrobce podává technický list obsahující všechny parametry krytiny - sílu nášlapné vrstvy, celkovou sílu, váhu, stupeň zatížení, hořlavost, antistatické vlastnosti apod. Prodejce by měl tyto údaje znát a doporučit zákazníkovi, co je pro něj nejvhodnější. Piktogramy označují oblast použití - bytová výstavba, občanská výstavba a lehký průmysl, čísla a odpovídající symboly panáčků intenzitu namáhání. Výrobek klasifikovaný pro určitou kategorii použití automaticky splňuje požadavky nižších kategorií v dané oblasti použití. Čím více ochranných vrstev krytina obsahuje a tedy čím je silnější, tím je dražší.

Jako minimální celková tloušťka PVC krytiny se pro domácnosti doporučuje 1,35 mm. Slabší krytinu je třeba brát jako provizorium, protože dlouho nevydrží. Lepší komfort poskytuje krytina o tloušťce 1,5 mm a dá se říci, že pro bytové účely bude ideální tloušťka 1,6 mm, u níž se nabízí velký výběr dezénů, neklade velké nároky na údržbu a prodává se v přijatelných cenových relacích. Pro skutečně měkkou a tichou chůzi musíme volit krytiny o tloušťce 2 mm a více. Vyrábějí se PVC krytiny až do tloušťky 3,2 mm, někdy však může být tloušťka doháněná vzduchem, je-li podklad hodně napěněný.

Pro životnost PVC krytiny je podstatná tloušťka nášlapné vrstvy. Běžný standard je 0,20 mm, silnější nášlapná vrstva už znamená nadstandard. Kupovanou PVC krytinu je nutno dobře prohlédnout, nejlépe ještě v obchodě, v každém případě před položením. Mohou se v ní vyskytnout vady způsobené nečistotami ve válcích při výrobě, zkrabacená fólie apod. Požaduje se ale dodržení všech podmínek pro položení, ošetřování a údržbu, daných výrobcem.

PVC krytiny jsou vděčný materiál. Nabízejí se v mnoha vzorech a barvách, nejsou drahé ani náročné na položení a snadno se udržují. Vyplatí se je nakupovat tam, kde mají širší výběr, vědí, co prodávají, a umějí zákazníkovi poradit.


zpracováno podle Můj Dům
-Red-