Z veletrhu WOOD-TEC v Brně

Hynek Hrůza, 14. listopadu 2001

Rok se sešel s rokem a po dvou letech se v Brně opět konal WOOD - TEC, který probíhal společně s veletrhy ENVIBRNO a TEX - TEC. Protože zde bylo mnoho zajímavého, neváhali jsme a vypravili jsme se zjistit pro vás něco víc.Na Brněnském výstavišti se opět sešli všichni, kdo ve světě dřeva něco znamenají. Celkem zde bylo zastoupeno přes 300 firem ze 14 států, což je číslo, které svědčí o tom, že WOOD -TEC je brán u nás i ve světě s patřičnou vážností. Letošní ročník byl určen především pro odbornou veřejnost. V bohatém doprovodném programu přednášek a prezentací byly postupně diskutovány problémy týkající se dřevařské prvovýroby, nábytkářství a dřevostaveb.

Na výstavních plochách se vystavovalo téměř vše, co nějakým způsobem souvisí se dřevem a jeho zpracováním: od velkých multifunkčních linek na zpracování dřeva až po vruty, barvy a laky.

Naše první kroky vedly k tradičnímu českému výrobci Narex, specializujícímu se na elektrické nástroje pro ruční obrábění dřeva (a nejen dřeva). Narex zde představil celou řadu svých produktů včetně profiřady nazvané Protool. Zástupce firmy Narex nám řekl, že řada Protool se liší zejména použitou elektronikou a přesnějšími výrobními tolerancemi jednotlivých součástek, což přispívá k několikanásobnému zvýšení životnost těchto strojů. Z této řady zde byly prezentovány zejména příklepové vrtačky.

Lahůdkou pro kutily byl stánek firmy Wagner, který se nesl v duchu hesla "dáváme vašemu životu barvy". Expozice byla zaměřena především na modely stříkacích pistolí Airless s příslušenstvím, spolu s dalšími potřebami pro nanášení barev. Mimo těchto zařízení si návštěvníci mohli prohlédnout i ostatní nástroje Wagner, jako akumulátorové šroubováky nebo horkovzdušné pistole.

K dalším firmám, jež se specializují na ruční nářadí a na WOOD - TECu vystavovaly, patří např. Makita, Festool, Ferni, Würth a další. S vyjímkou Würthu byly tyto společnosti zastoupeny především velkoobchody a autorizovanými prodejci.

Výrobky firmy specializujících se na výrobu barev, laků, lepidel a další chemie pro použití při zpracování dřeva si návštěvníci mohli prohlédnout v pavilonu D.

Firma Henkel, které zde nemohla chybět, představila celou plejádu svých výrobků. Za zmínku stojí výrobky řady Ceresit určené pro domácí kutily a zahrnující kompletní program stavební chemie. Základem jsou cementová lepidla, spárovací a samonivelační hmoty a tmely na bázi akrylátu a silikonu. Mimo to Henkel v této řadě nabízí montážní pěny a přípravky pro impregnaci keramických obkladů, dlažeb a fasád.

Pokud měl někdo zájem o prostředky na povrchovou ochranu dřeva, jež by byly ekologicky naprosto nezávadná, určitě by ho potěšila společnost Alfred Clouth Lackfabrik GmbH & Co. Ta nabídla speciální program na údržbu dřeva Aqua Clou. Výrobky z této řady jsou ředitelné vodou, neobsahují téměř žádná rozpouštědla, jsou nehořlavé a bez zápachu.

Ze společností nabízejících tmely, lepidla, mořidla, barvy , laky a jinou chemii jmenujme např. firmu Kleibert, nabízející lepidla pro nejrůznější použití, společnost Rhenocoll s nabídkou klihů, lazur a laků, firmu Sava, poskytující švýcarské tmely a vosky Novoryt, nebo českou firmu SiGa ze Zlína, vyrábějící kompletní paletu průmyslové, stavební a hobby chemie.

Zajímavostí byl stánek společnosti PETROF, spol. s r.o. světového výrobce hudebních nástrojů. Tato společnost je mimo jiné i výhradním prodejcem materiálů na ochranu, údržbu, opravy a renovaci dřevěných povrchů vyráběné německou společností Heinrich König & CO. Jde o produkty určené pro výrobce a restaurátory nábytku a hudebních nástrojů.

Letošní ročník veletrhu WOOD-TEC patřil v historii k největším a dle slov organizátorů i k nejúspěšnějším z hlediska návštěvnosti především odborné veřejnosti. Na ploše přes 10 000 m2 představil ty nejvyspělejší technologie v oblasti zpracování dřeva. K nejzajímavějším výrobkům a výrobcům se budeme vracet i v některých rubrikách Domácí dílny.

Hynek Hrůza