Stavba kamenného krbu VI. - 4. etapa

Antonín Suk, 13. ledna 2003

V závěrečné etapě zhotovíme konstrukci z nehořlavého sádrokartonu.

Nařežeme jednotlivé díly a připevníme je pomocí vrutů na kovovou konstrukci. Hrany zpevníme kovovou lištou, kterou připevníme sponami. V horní části konstrukce je nutné připravit otvory pro usazení krbových výdechových mřížek.

Během zasychání tmelu připravíme maltu na omítku. I tady musíme namíchat správnou hustotu. Po zaschnutí tmelu naneseme maltu na konstrukci a ozdobíme válečkem. Má-li malta správnou viskozitu a je-li nanesena v rovnoměrné a v dostatečné vrstvě, je i tato práce relativně snadno proveditelná. Případnému ušpinění spodní části krbu zamezíme tím, že jej pomocí lepících pásek a igelitu zakryjeme. Při nanášení omítky se používají špachtle nebo natahováky. Povrch omítek se dá zvolit dle typu krbu. V tomto případě se omítka vytvoří válečkem. Je možné použít stáčenou, drásanou nebo kamínkovou.

Jakmile omítka zaschne, vsadíme výdechové otvory a zkompletujeme krbovou vložku. Po přišroubování desek vyřízeneme v místě otvoru pro výdechovou mřížku stejný otvor do izolace. Sádrokarton se potom překytuje a rohy (spoje desek) se opatří kovovými rohovými lištami na zpevnění. Spáry, které vzniknou v místě styku mezi sádrokartonem a stěnou nebo stropem se vyplní akrylátem.

Do předem připravených otvorů v sádrokartonové nástavbě se připevní zděře pro krbové mřížky. Kryt krbové mřížky může být v závislosti na typu a vzhledu zvolen z mnoha barevných modifikací. Do krbové vložky se nainstalují všechny vyměnitelné díly, které se demontovaly pro snazší manipulaci. Správné roztápění a používání krbové vložky je vždy dostatečně popsáno v návodu pro použití.Nakonec celou stavbu překontrolujeme a můžeme přistoupit ke zkušebnímu zahoření, na které použijeme suché a jemně naštípané dřevo. Při pečlivé stavební práci z krbu neuniká žádný kouř a krb dobře hoří. Plamen také reaguje na regulaci přívodu vzduchu. Musíme počítat s tím, že během 3-5 zahoření krbu bude cítit vypalování žáruvzdorné barvy krbové vložky.

Antonín Suk