Zhotovení adventního věnce

Jana Rýznerová, 29. listopadu 2002

Nápad zhotovovat adventní věnce pochází už z 19. století, kdy si hamburský duchovní Johann Wicher pověsil doma ke stromu mohutný věnec ze smrkových větví a do něho postavil 24 svící, pro každý adventní den jednu. Dnes jsou ve věnci umístěny většinou čtyři svíčky, pro každou adventní neděli jedna.

Věnec ovšem nemusí zdobit jen strop, ale i byt, dveře či stůl. Podle většiny tradic je adventní věnec červený, proto na základ ve tvaru věnce většinou napichujeme červené svíčky a na zavěšení věnce používáme červené stuhy. Nabídka dnešních obchodů je však natolik rozmanitá, že se nemusíme striktně držet jen červené a barvu a dekoraci věnce můžeme přizpůsobit spíše vybavení bytu či domácnosti.

Základem každého věnce je polystyrénový věneček, který obalíme připraveným chvojím a to tak, že jednotlivé větvičky připevníme k věnečku jemným drátkem. Po věnec, který hodláme dát na stůl, můžeme jako základ použít i plát dřeva z kmene stromu. Na něj přilepíme čtverec z pěnového polystyrenu, do něhož zapícháme zelené větvičky a doprostřed postavíme svíčku.

Pokud jsme použili jako základ polystyrénový věneček, připevníme na chvojí různé ozdoby jako šišky, ořechy nebo vánoční hvězdu. Připevňujeme je k věnci buď jemným drátkem nebo pomocí tavného lepidla. To lze koupit ve formě tyčinek, nanášíme jej pak za tepla pomocí speciální tavné pistole. Lepidlo schne ve srovnání s jinými materiály rychleji a danou látku dobře přichytí, takže i když věnec zavěsíme, neměla by se dekorace zničit.

Zhotovení dekorací je především otázkou fantazie. Pokud nemáme doma ořechy ani šišky, dají se na věnec připevnit ozdoby ze slámy, které dobře kontrastují právě s červenými svíčkami. Svíčky můžeme na základ každého věnce připevnit drátem. Ten je potřeba předem nahřát, potom ho totiž do svíčky zapíchneme velice snadno. Pokud drát správně nenahřejeme, s velkou pravděpodobnostní nám svíčka při zapichování drátu popraská. Místo pro svíčky nezakrýváme květinami, spíš pod ně použijeme červenou stuhu nebo krepový papír, a ke spodnímu okraji svíčky zapíchneme mašli.

Novinkou ve světě adventních věnců jsou věnce postrádající jakýkoliv přírodní materiál. Základ věnce z pěnového polystyrénu je
potažen vánoční stuhou nebo řetězy, čtyři svíčky na rozdíl od tradičního uspořádání do kruhu jsou potom postaveny jedna vedle druhé a celá dekorace doladěna zlatými stuhami, zvonečky nebo perličkami.

Jana Rýznerová