Podlaha pro oko i pro chodidla II.

Miroslav Loup, 7. prosince 2002

V závěrečném díle našeho seriálu o podlahách se dozvíte, jaký typ podlahy je nejvhodnější do jednotlivých místností bytu či domu.

Kam tedy dát tu správnou podlahu? Každá místnost v bytě si zasluhuje určitý typ podlahy podle míry funkčního využití a náročnosti provozu. Obecně z hlediska uživatele a tedy rovněž udržovatele čistoty a hygieny v bytě, můžeme podlahové krytiny rozdělit na snadno udržovatelé a náročnější na údržbu. Do první zmíněné skupiny patří krytiny z PVC, keramické dlažby č laminátových a lamelových materiálů. Udržují se snadno, stačí zamést, vysát a nakonec setřít vlhkým hadrem. Ale například klasické voskované parkety nebo vlýsky potřebují již složitější údržbu.

Pokud se v domě či bytě najde místnost, která je například nad garáží či nad vchodem, tedy tam, kde od podlahy jde větší chlad, než je obvyklé, doporučuje se zde dát textilní celopodlahovou krytinu, která dobře drží teplo a je rovněž dobrým zvukovým izolantem, což ocení hlavně lidé žijící v panelových bytech. Naopak u plovoucích podlah je třeba dát si pozor na propustnost zvuků. Hlavně v německých nájemních bytech se tento druh krytiny zakazuje, protože jsou slyšet kroky v botách, které nemají měkkou podrážku. V našich podmínkách se ale návštěvníci oproti německých kolegům přezouvají, tedy tento důvod odpadá.

V botách vstupuje snad každý do předsíně a tím s sebou přináší, ač nevědomky, nejen nečistotu, prach a bláto, ale také drobná zrnka písku a kamínků. Podlaha v předsíni by tedy měla být otěruvzdorná a snadno čistitelná. V našich podmínkách je nejvhodnější keramická dlažba. Hodně pomůže, položíme-li hned za vstupní dveře bytu nebo domu pruh speciální textilie, v níž uvízne největší díl nečistot. V koupelnách či na WC je vhodná protiskluzová dlažba, ale lze použít i některé typy plovoucích či dřevěných podlah. V kuchyni, kde se tráví mnoho času a podlaha je zde vystavena mnohem větší zátěží než-li v jiných místnostech, bychom měli umístit zvláště odolnou podlahovou krytinu. Často se používá keramika, která má nepříjemnou vlastnost, že se rozbije vše, co na ni upadne. Proto se v některých domácnostech nahrazuje prkennou podlahou či plovoucí laminátovou krytinou. Lze také použít mramor či žulu, ale tyto materiály nejsou příliš časté také z důvodů nepraktické kluznosti. V místech, kde se stoluje, či tráví volný čas, je vhodné opatřit jakoukoliv podlahu kusovým kobercem, jelikož hřeje nohy a umocňuje pocit bezpečí tepla a klidu.

Miroslav Loup