Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůKomentáře ke článku
"Úsporná domácnost - V - Obnovitelné zdroje "


Jméno:Alois Burský
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: sluneční ohřívač vody

Sluneční ohřívač vody.
Zhotovil jsem si sluneční ohřívač vody velice výkonný, a navíc velice levný. Finanční náklady byly asi 500Kč (fitinky, barva, hadice...), protože kolektory jsem zhotovil z vyřazených panelových radiátorů, které jsem získal zdarma.
Panelové radiátory bývají dvojité, já jsem však použil z každého pouze jeden, takže můžeme ke stavbě použít i takové, u kterých je jedna část děravá. My využijeme pouze horní panel, dolní musíme vyřadit z činnosti, protože teplo získané v horním panelu by se nám v dolním panelu zase vyzářilo ven, účinnost by byla velice malá.
Úprava radiátorů se dá udělat celkem jednoduše: u spodního panelu oproti přívodu a odvodu vody vypálíme obloukovou svářečkou otvory asi tak 10x10cm. Přívodní otvory z této strany pak zaslepíme, aby voda cirkulovala pouze horním panelem. Nejlepší by bylo na tyto otvory přivařit autogenem plechové záplaty asi tak 5x5cm. Já však autogen nemám, tak jsem si do těchto otvorů zhotovil zátky ze suchého dubového dřeva.
Nyní odzkoušíme jestli zátky dostatečně těsní (pokud mírně slzí, dřevo se napučí a slzení ustane. Pak si uřízneme prkna široké asi 6,5cm (podle šířky mezery mezi panelama) a uděláme z nich rám, na okraji panelů vyvrtáme otvory asi tak průměr 2mm a hřebíčkama prkna upevníme. Takto uzavřeme radiátor ze tří stran, poté dutinu mezi panely vyplníme nějakým izolačním materiálem, já jsem na to použil dřevěné piliny. Pak uzavřeme i čtvrtou stranu prknem. Takto nám vznikl celkem jednoduchým způsobem poměrně dobře tepelně izolovaný panel. Nyní už jen natřít panel černou matnou syntetickou barvou - a můžeme všechno smontovat.
Na sestavu jsem použil tři takovéto panely rozměrů asi 150x60cm. Na jižní straně budovy jsem opřel o zeď dva plotové sloupky asi tak pod úhlem 45° a tyto tři panely jsem na ně položil. Připevňovat se nijak nemusí, stačí do trubek vyvrtat otvory a do ních vložit třeba šrouby M6, aby trčely pár cm nahoru, aby panely nezklouzly. Otvory pro přívod vody do radiátorů mají závit 1", stejný závit má i šroubení pro 3/4hadici, takže propojení je už jednoduchou záležitostí.
Výměník na 200 litrů vody mám na půdě, takže celé zařízení pracuje samotížně a naprosto bez obsluhy. Tento výměník jsem používal 15 let s plastovým kolektorem od firmy Ekosolaris, takže mám možnost porovnávat výkonnost.
Moje zařízení mám v provozu od půlky dubna do půlky října, podle počasí. Za běžného letního dne (pokud není celý den zataženo) mi ohřeje vodu ve výměníku na 50°, za pěkného slunečného počasí na 55°, a zcela výjimečně (snad 5x za sezónu) i na 60°. Ale i když je polojasno, málokdy se stane aby teplota vody nedosahla 40°.
Jsem obyčejný důchodce, zařízení nevyrábím, udělal jsem si ho pouze pro sebe, ale rád poradím komukoliv. Jde mi o to, aby se zájemci o tuto problematiku dověděli, že sluneční ohřev vody se dá pořídit i levnějším způsobem, než bývá uváděno v televizi nebo v tisku, kde se pořizovací náklady pohybují až ve statisících.
Bydlím 12km od Luhačovic, kdo bude mít zájem může se přijet na toto zařízení podívat. Může u mne vidět třeba vodovod na dešťovou vodu, pitné vody spotřebujeme asi 15m3 za rok, i když se denně koupeme. Případnému zájemci mohu poradit i telefonicky nebo emailem.

Alois Burský, Rudice 98
p.Nezdenice 687 32
tel. 572 691 174
email aloisbursky@seznam.cz


Reaguj >>


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038