Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Komentáře ke článku
"K motorové pile patří i kvalitní výbava"


Jméno:Petr
Předmět: Není co dodat.

Děkuji za rady odborníka.


Jméno:Jirka
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Trochu moc strohé rady

Tento článek rozhodně neplní parametry odborného rádce pro uživatele. Je vidět, že autor toho moc s motorovou pilou nenařezal, a proto chci napravit to, co autor zanedbal. Pro začátek uvedu, že pracuji jako lesník, takže denně přicházím do styku s lesními dělníky (těžaři) a také jsem dříve pracoval jako lesní dělník s motorovou pilou.
Co se týče bezpečné práce s motorovou pilou (dále jen RMŘP - ruční motorová řetězová pila), je třeba říci, že bezpečnost při práci s RMŘP se dělí na dvě složky - aktivní a pasivní. Aktivní bezpečnostní složka je samotné bezpečnostní vybavení RMŘP. Toto vybavení vyjmenuje vyhláška o práci s RMŘP a každý pro náš trh schválený přístroj jím musí být vybaven. Jde o inerčně uvolňovanou brzdu řetězu (páka před přední rukojetí), zachycovač prasklého řetězu, antivibrační systém, pojistku plynové páčky. Proto dávejte pozor na no name produkty, které nejsou schváleny SZZLS a nejsou některými bezpečnostními prvky vybaveny!
Pasivní bezpečnost zajišťuje ochranu některých částí těla pracovníka před rotujícím nebo prasklým řetězem, pilinami, padajícími předměty a nadměrným hlukem. Bez pardonu by měla být používána bezpečnostní helma s ochranou sluchu a ochranou očí, neprořezné kalhoty, neprořezné boty a v neposlední řadě rukavice. Pravdou je, že v naší zemi se mezi lidmi na toto vybavení neklade důraz (bohužel) narozdíl od Rakouska, Německa, Skandinávských zemí apod. Vyhláška o práci s RMŘP dále stanovuje, že pracovat s RMŘP smí pouze osoba starší 18 let (vyjímku tvoří odborný výcvik, kdy může pracovat s pilou osoba staší 16 let pod dohledem proškolené osoby starší 18 let), zdravá, pouze mužského pohlaví (to se týče i křovinořezů)! Dále musí mít tato osoba platný průkaz o práci s RMŘP, který se každé dva roky prodlužuje. V případě, že osoba pracuje s RMŘP profesionálně, tak se musí každý rok podrobit lékařské prohlídce.
Co se týče používání PHM v RMŘP, tak je nutné při práci v lesních porostech používat biologicky odbouratelné oleje pro mazání lišty a řetězu RMŘP (Zákon o lesích č. 289/95 Sb.). Toto platí i pro drobné vlastníky lesů, kteří často toto ustanovení porušují!
Tak snad jsem na nic nezapoměl a kdyby jo, tak to sem prosím dopište. Mnoho zdaru při práci s RMŘP vám všem přeje Jirka.


Jméno:Mirek Sacký
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: RMŘP

Chálím Jirkův přízpěvek a jen tak na okraj dodávám co by člověk, který vzdělává pracovníky s RMŘP již víc jak 15 let, že neznalost zákonů neomlouvá.Takže až zbouráte pokáceným stromem sousedovi kus domu a bude chtít na pojišťovně zaplatit úhradu, tak neříkejte, že nemáte na pilu oprávnění!!!Nic nedostanete od pojišťovny ani v případě poškození vlastního zdraví-opět jste bez osvědčení.RMŘP patří do kategorie nebezpečných pracovních prostředků s točícím momentem a ostřím a z toho titulu podléhá příslušným ustanovením zákonku práce a s ním související nejnovější právní dokument, kterým je Nař.vl.č.28/2002 Sb.
Zdraví Mirek


Jméno:Martin
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Husqarna

Mam husqarnu poměrně malého výkonu, ale do lesa mi stačí a řeže se s ní super. Broušení je hračka díky skvěle navrženým pilníkům.Jednoduchost rozebrání apod.90% všech pil tady je už dávno ve starém železe.ta moje stále drží a skvěle startuje a že sem s ní už hodně nařezal.Mám ji od roku 1994 až do současnosti 2006.Nahoře zminovaný mounfield je pěknej šmejd a všechno co vyrobý mountfield je šmejd.Mý známý na ty pili vždycky jen nadávali a moje něměla nikdy žádnou vadu a v maunfieldu je opravujou v jednom kuse je vidět že monfield všeobecně pude brzo do kytek.At si každej koupí profi pilu a nechodí pro šmejdy.


Jméno:Milan
Předmět: Je rozdíl

Je rozdíl mezi prací profesionála a amatéra. Já pracuji s motorovou pilou jen občas o víkendech - zdědili jsme trochu lesa a taky si řežu dřevo na topení. Pořádná obuv, oblečení, rukavice a brýle jsou naprostou nutností. Myslím si, že pro amatéry není přilba až tak nutná - překáží a tím je nebezpečná. Nedoporučuji zásadně něco do uší - když se vám k práci někdo přiblíží - dítě, manželka atp.., tak je neuslyšíte. Tisíckrát můžete radit a přikazovat, ale největším nebezpečím je, že se vám k práci někdo "přimotá".


Jméno:Mirek
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: RMŘP

Milane jen tak na okraj i na Tebe ta větev nad hlavou může "občas"čekat.A co se týká cháničů sluchu - bez nich se s RMŘP nesmí pracovat stejně jako s dalšími, relativně "nedůležitými" bezpečnostními doplňky.Mnoholeté zkušenosti mě nedovolí napsat něco jiného.V kartotéce sem tam musím odmazat opět jedno ze jmen, jehož majitel se ke mě (díky nedostatečnému vybavení)už nikdy nedostaví.S letošní kalamitou je tato otázka bezpečnostních pomůcek dost aktuální.


Jméno:Zdeněk
Předmět: Bezpečnost

Občas také používám řetězovou pilu, i když elektrickou, a někdy i docela daleko od chaloupky. Bezpečnostní pravdla jsou nesmírně důležitá a s názory odborníků lze jenom souhlasit. Jenomže ty neřeší problémy lacké veřejnosti, která si v různých super či hypermarketech nakoupila tuto techniku a bude ji používat. Pokud poradíme, aby si nakoupila bezpečnostní pomůcky, chodila na školení a pravidelné prohlídky, tak jsou tyto rady přinejmenším marné a těch 99% majitelů pil se jimi řídit stejně nebude. (Wright, ani Kašpar neznali součastné předpisy a létali)

Já jako hloupý a nezodpovědný laik radím
1) pořádné boty
2) brýle
3) alespoň tlustého kulicha
4) pořádné rukavice
5) .. 8) ROZUM

Asi takle. Zdeněk


Jméno:Jirka
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Trochu málo....

Dobrý boty jsou dobrá věc, ale pro BEZPEČNOU práci s RMŘP to je trochu málo. Nikdo netvrdí, že si musíte pořizovat neprořezáky s Gore-Texem za 5000,-, ale stačí si pořídit protipořezové bezpečnostní holinky od Novesty, které se dají pořídit za rozumné peníze (do 1500 Kč) a příležitostnému uživateli vydrží dost dlouho.
Kvalitní bezpečnostní brýle vám ochrání oči, ale pro komplexní ochranu hlavy je to zase málo. O tlustém kulichu se radši ani nemá smysl bavit.... Před padající větví vám hlavu prostě neochrání. Ani se nezmiňujete o ochraně sluchu a v některém předchozím příspěvku někdo napsal, že jsou sluchátka nanic, poněvadž při práci neuslyší manželku, dítě apod. Dělejte jak myslíte, ale sluch máte jen jeden a myslet si, že mě částečná nebo i úplná hluchota při tak omezeném používání RMŘP nemůže potkat je nesmysl.
Osobně doporučuji těm, kdo svou pilu nepoužívají pro kácení a nehrozí jim pád předmětů z výšky alespoň ochranu obličeje v podobě síťového štítu spojenou se sluchátkami. Těm, kdo pilu používají pro kácení, ať už na sadě nebo v lese DOPORUČUJI používat dřevorubeckou helmu s ochranou obličeje a sluchu. Cena takovéto přilby je také kolem 1500 Kč, ale dají se pořídit i modely pro občasné uživatele s cenou kolem 1000 Kč.
Všem uživatelům RMŘP doporučuji používat také neprořezné kalhoty nebo neprořezné návleky na nohy, které se dají pořídit za cenu od 1000 Kč výš.
Nezampomeňme ani na dobré rukavice chránící naše ruce před odlétavajícími pilinami apod.
Takže sečteno podtrženo do čtyřtisíc korun českých jsem schopen si pořídit bezpečnostní vybavení pro práci s RMŘP, které je schopné mě ochránit před úrazem způsobeným provozem RMŘP. Osobně si myslím, že takováto investice do vlastního zdraví se vyplatí, protože čas (který něco stojí) a finanční prostředky pro léčení jedné takové pořezané nohy jsou daleko vyšší než investice do ochranných pomůcek.


Jméno:Zdeněk
Předmět: No sláva

Tak toto už je lepší. Toho kulicha jsem myslel, když na dvorku řežu padlý stromek na topení. Na kácení stromů v lese je pochopitelně třeba člověk, který to umí. Tam jsou rizika veliká a laici by měli dostatečně daleko pouze přihlížet. Ale na dvorku? Myslím, že řetězovka je o chloupek bezpečnější, než cirkulárka s listem o průměru 70 cm a kolíbkou na řezání špalků. Neníliž pravda. U té by myslím neprořezné kalhoty, ani boty příliš nepomohly. Ten 4 kW motor má s listem docela setrvačnost. ;-))) (a nemá brzdu)


Jméno:T.Adamec
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: poznámka k práci s pilou

souhlasím sváma ale ochranná přilba tu není jen kvůli pádu suché větve na hlavu a pod. ale hlavně kvůli spjetnému vrhu a právě ti co řežou občas by si měli dávat na takový věci pozor.Vým očem mluvím a hlavně pozor na napružené větve.


Jméno:Andrej Irša
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Výtvarník

Predstavím sa. Nie som síce "lesák", ale s pílou pracujem takmer každý deň ako výtvarník. Táto práca má svoje špecifiká a čo sa týka ochranných pomôcok, používam aj ochrannú celotvárovú masku s filtrami (3M). Nie je to síce štandartná výbava, ale pri práci vzniká aj drobný prach, exhaláty a "olejová rosa" z mazania reťaze. Inak, o výtvarnú činnosť s motorovou pílou je záujem a v Bzenci aj Modre (lesnícke učilištia) sa otvárajú nové obory - rezbárstvo. Budem spolupracovať s týmito inštitúciami a kto má skúsenosti a pripomienky - sem s nimi. Neviem či je tu dovolené umiestnenie linky na svoj web (dopĺňa tu napísané informácie), ale moje poradenstvo na stránke je bezplatné a bezplatne môže aj tento server čerpať informácie odomňa, a hlavu mi tiež nikto neodtrhne... Takže linka je www.rezbarstvo.sk .


Jméno::)
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Doplnění

Dalšími ochrannými prvky u RMŘP je také chránič proti kořenovým náběhům a prasklému řetězu a v neposldní řadě také výfuk - tlumení vibrací a hluku.Co se týče vibrací tak ty tlumí silentbloky a také například palivová a olejová nádržka :) Každopádně oděv PROFESSIONAL to jistí :)


Jméno:petr
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: oprávnění na motorovou pilu

Prvně tady čtu, že k práci s motorovou pilou potřebuji oprávnění. To jsem vůbec nevěděl. Nevíte, týká se mě to i když jako amatér s menší pilou (Partner 410) jen řežu dřevo, které je již na zemi, případně když likviduji polomy v lese, kácím soušky, je-li v tom nějaký rozdíl. Také, je-li oprávnění potřeba i pokud pracuji s pilou jen na soukromém pozemku. Kde a jak bych takové oprávnění měl získat?
Jinak vřele každému doporučuji chránit si sluch! A dítě Vám bezpodmínečně musí nepřetržitě hlídat ještě někdo další, když řežete. Jinak si myslím, že velice riskujete.


Jméno:Jirka
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Oprávnění k práci s PŘP

Ano, oficiálně potřebujete oprávnění pro práci s přenosnou řetězovou pilou (PŘP), byť budete řezat pouze "klacky" na dvoře a to zejména z důvodu vzniku poranění (vás samotného nebo jiné osoby), nebo poškození majetku a následného řešení věci pojišťovnou = pokud nemáte oprávnění a způsobíte si zranění, nebo poškodíte cizí majetek, tak od pojišťovny nedostanete ani korunu. Pokud nebudete kácet stromy a budete jen příčně rozřezávat ležící kmeny, tak Vám stačí oprávnění jen na příčné řezy pomocí PŘP, pokud budete kácet, tak je nutné mít oprávnění pro kácení. Kurzy pro práci s PŘP dnes většinou zajišťují soukromí školitelé nebo např. střední odborná lesnická učiliště.


Jméno:Mirek Sacký
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: školení

Mrkni se třeba sem a dozvíš se o mnoho víc !!!
www.msacky.cz


Jméno:Víťa
Předmět: Husgvarna

Mám H 50 Rančer 24let. Jde pořád topíme jen dřevem- kotel na dřevo.


Jméno:Ing. Petr Lang
Předmět: Nesmysl

Všem doporučuji, aby maximum použitelných financí utratili za všechny dostupné prostředky, vedoucí k alespoň teoretickému snížení možnosti poranění při práci naprosto s čimkoliv, protože nesmrtelné, často klišé způsobem aplikované heslo "zdraví máme jen jedno", vždy mělo a mít bude svoji neoddiskutovatelnou platnost. A na tom cokoliv nemění fakt, že s motorovými pilami a cirgulárkami pracuji již přes třicet let bez jakéhokoliv zranění jimi způsobeného a energii, či chcete-li finance na jakékoliv ochranné pomůcky jsem si dopřál užít zábavnějším směrem. Snad i štěstí mi přálo, že pouze jednou se mi při podobné práci smůla pokoušela o zdraví a to když jsem sekerou štípal dříví a větší tříska mi skončila velmi blízko oka. To jsem však byl ještě malý chlapec a tehdy stejně jako všechny mé sousedy ani nikoho z naší rodiny nenapadlo, si k takové práci vzít byť třeba jen alespoň ty ochranné brýle a jakkoliv nechci zlehčovat podobná nebezpečí, (má tříska byla dostatečným příkladem, jak snadno se může něco fatálního stát), nutno k oběktivnosti podotknout, že z dalekého okolí jsem nepoznal kohokoli, kdo by podobným způsobem došel ke zdravotní újmě. Kromě možného štěstí však také jistě vděčím především své šikovnosti. Snad není zapotřebí podotýkat, že člověk jako já jenž vyrůstal na vesnici, byl odjakživa pŕivyklí, se postavit různorodé manuální práci a navíc byl od přírody obdařen nadprůměrnou šikovností, má asi větší šanci uniknout z podobného bez zranění a navíc vše zakončit pocitem dobře odvedene práce, narozdíl od člověka přivyklého zcela jinému způsobu života, řekněme například z velkoměsta, jenž se na své krásné chatě rozhodne hrát na dřevorubce. Proto mi dovolte, zakončit můj příspěvek jistě nadnesenou větou, která falešná ega sice pobouří, ale jež je myšlena zcela dobrácky a kterou nechci smývat důležitost ochrany čehokoliv při čemkoliv a sice: "Nešikové, kryjte si záda!!!!"


Jméno:Josef
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: Ochrana sluchu

Dobrý den,
jen bych se také rád podělil o svou zkušenost.
Ve svých 30letech , kdy jsem byl ještě do všeho hrrr a ničeho jsem se nebál,bych ochranné pomůcky sluchu nasadil jen v krajních případech nadměrného hluku a spíše jsem se lidem se sluchátky na uších smál.
Jednou jsem o víkendu pomáhal kamarádovi řezat dříví a samozřejmě jak jinak než bez sluchátek. V neděli večer jsem usínal a měl jsem pocit jakoby mi pískalo v uších...jelikož jsem od puberty milovníkem hudby a navíc hudby , která lépe vyzní takzvaně " na plné kule" nepřikládal jsem pískání v uších žádnou vážnost, tím spíš když jsem již několikrát něco podobného po koncertě nebo po zkoušce zažil. Vždy ale pískání do 2 dnů samo ustoupilo.
Na třetí den jsem zjišťoval,že kromě pískání v uších, které spíše nabýralo na intezitě začínám pomalu ztrácet sluch.Do toho všeho jsem měl pocit, že všichni co na mě mluví šišlají , šlapou si na jazyk a neustále jsem se musel na všechno ptát i 3krát a natáčet hlavu k mluvícímu, abych vůbec něco slyšel.
Ze strachu jsem běžel k lékaři a po audiotestu byla jasná diagnóza. Ztráta sluchu na levém uchu 40% a na pravém dokonce 70%.
Nedokážete si představit jak jsem se cítil když mi doktorka sdělila, že se nervové ušní buňky v uchu, které jsem si svou vlastní hloupostí poničil nemusí už nikdy zregenerovat a že se mi sluch může ještě zhoršit. Byl jsem v šoku a hlavně naštvaný sám na sebe jaký jsem to trouba.
Jakožto nevěřící, jsem se modlil, aby se mi sluch alespoň nezhoršil a musím říct,že po 10-ti denním pobytu v nemocnici strávených na 2 kapačkách denně a Xprášků na ředění krve na výživu poškozených buňek atd.,se mi sluch pomalu začal vracet a pískání v uších pomalu odeznívalo.
Ještě přes rok trvalo než se mi vrátila původní kvalita mého sluchu a myslím, že jsem si to opravdu vymodlil:) Od té doby pracuji s chrániči sluchu kdykoliv i když vím, že práce nebude trvat dlouho. Když okolo sebe vidím řemeslníky, kutili a jiné pracovníky , kteří dělají v hlučném prostředí nebo pracují s hlučnými stroji či nařadími a otázku ochrany sluchu absolutně neřeší, tak je mě jich opravdu líto.
PS: byl bych rád, kdyby si mé řádky vzali k srdci všichni, kterých se to týká. Děkuji za pozornost .

Josef z Liberce


Jméno:Maros
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: vybava do lesa

No moja osobna skusenost s rezanim je taka ze si chystam drevo na zimu kazdy rok ale najhorsie natom je ze do lesa chodim sam. Nstastie teraz som bol v lese s mojim otcom ktory mi pomohol ked som sa porezal motorovou pilou. Bol som vlese cely den a uz mi ostaval posledny strom.Bol som riadne unaveny a moja pila sa mi uz zdala podvecer dost tazka (sthil391). Posledny strom vsak ostal vysiet o iny strom . Ostal nakloneny asi pod 45 stupnovym uhlom a tak som ho chcel podrezat . Ked sa strom dal dopohybu rychlo som odtiahol pilu a len som zacitil jemne stipnutie a to mi moja pila prerzala monterky a moju nohu podkolenom .Pozrel som na nohu a videl som ze monterky su krvave tak som si sadola a stisol ranu.Otec doniesol lekarnicku a osetril som si to a utekal som na pohotovost. Nadruhy den som dopilil posledny strom so zasitou nohou a dnes som doviezol drevo domov.Hned som sadol za pocitac a zacal pozerat ze aku vybavu by som mal mat do lesa a nasiel som vasu diskusiu tak tu je moja skusenost.
Jasne vela ludi povie ze som nezodpovedny a( blb a tak....ja to viem) ja som si to uvedomil a chcem to zmenit a to je vybavou do lesa a nechodit na drevo sam.


Jméno:Jirka
E-mail adresa:poslat e-mail
Předmět: DOTAZ

Zdravím s motorovkou a křovinořezem jsem pár stovek
hodin nadělal, naskytla se mi možnost udělat si na
to kurz za 1700 vychází to o polovinu levněji než
normálně, ale nevím jestli se mi to hodí když jsem
vykácel pulku lesa beztoho


Jméno:don
Předmět: výbava

To já mám dílnu vybavenou snad úplně vším co je
potřeba. Dokonce jsem si nedávno pořídil z
https://www.kompresory-vzduchotechnika.cz/ pístový
kompresor a tak si dokážu nafouknout i gumy mého
auta a zahradního traktůrku.


Reaguj >>


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038