Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Stojan na vrtačku s nožní šlapkou Vytisknout...
Jak na to  ->  Dílna  ->  Vybavení

Je jasné, že správný kutil se bez elektrické vrtačky neobejde. Ale vrtání jen z ruky je málokdy korunováno přesností jak co do průměru díry, tak co do kolmosti. Je zapotřebí si pořídit na vrtačku stojan. Ale kam, v již tak malé dílně, s ním? Odpověď se Vám pokusím dát v následujícím článku.



Pokud máte stojan na svou Narexku (nebo pomocnici jiné značky) z dob minulých, jste na tom relativně lépe. Tyto výrobky se vyznačovaly dost masivním a precizním provedením. Držák vrtačky byl spolehlivě a s minimální vůli veden po sloupku a toto zajišťovalo i přesné vedení vrtáku v obrobku. Pokud si jej chcete koupit nyní (v slušně zásobeném železářství anebo také v různých, i nespecializovaných supermarketech, za cenu i do 500,-Kč), hleďte kriticky na jeho stabilitu - obzvlášť zde by neměla hrát velkou roli ušetřená padesátikoruna.

Další, na co je nutno dbát, je aby stojan umožňoval upevnit právě vaší vrtačku - nespokojte se pouze s přitakáním prodavače na vaší otázku a raději si doma změřte průměr krku své vrtačky a porovnejte jej s průměrem držáku na stojanu v sevřeném (krk vrtačky musí být větší) a rozevřeném (krk musí mít menší průměr) stavu. Má-li vrtačka krk v obou případech menší, než je otvor v držáku, je možno si pomoci vložkou z rovného a pružného ocelového plechu potřebné tloušťky, který slouží jako redukce. Musí být kolem celého obvodu krku vrtačky! Je-li krk vrtačky větší, je možno si otvor v držáku vrtačky nechat profrézovat - to je již poněkud komplikovanější a rozhodně neproveditelné v domácích podmínkách.

Pod vrtačku patří vrtací svěrák. Jeho cena je citelně větší - svěrák s délkou čelisti 90mm stojí asi 800,- Kč. Na něm se ale už vůbec nevyplatí šetřit a upřímně Vás varuji před levnými svěráky ze stánků. Jejich čelisti většinou nejsou z kvalitního materiálu, nejsou vedeny rovnoběžně a pevným utahováním se jim brzy opotřebuje vodící šroub, což má za následek vetší odpor při utahování či povolování čelistí.

Svěrák se ke stojanu připevňuje při vrtání rozměrnějších výrobků nebo větších děr a to dvěma šrouby M8 nebo M10 podle typu stojanu, jinak se svěrák pouze pevně přidržuje rukou na ploše stojanu.

Časté umístění stojanu je na dva vodorovné, dostatečně hluboko a pevně do zdi zazděné jaklovy profily. Měly by mít velikost cca 50 x 30mm a ze zdi by měly vyčnívat asi 400mm - tedy dost podstatně do prostoru dílny. Navíc i tak bude vrtání do delšího materiálu problématické.

Pokud jste si pořádně prohlédli návod na pracovní stůl v minulé části seriálu, možná Vám nebylo jasné, proč je mezi oběma stolíky ona mezera cca 240mm. Do té si umístíme náš stojan a to tak, že jej bude možno kdykoliv rychle použít a přitom nám v dílně nebude zabírat cenné místo.

Základem je deska s tvrdého dřeva nebo kvalitní překližky tloušťky 20mm a rozměrů 220 x 220mm. Tu si umístíme na desku pracovního stolu přesně nad onu mezeru 240mm tak, aby byla přesně zarovnána s hranou stolu. Stojan si položíme na ní a umístíme jej do středu desky. Vyznačíme si díry, kterými má být připevněn. Máme koupeny dva kusy pantů délky cca 70mm - jejich výběr je na úvaze kutila, musí být dostatečně pevné a z tohoto důvodu nedoporučuji panty klavírové. Panty rozevřeme tak, aby oběma rameny obepínaly olištovanou hranu stolu. Změříme si vzdálenost mezi horní hranou překližkové desky a spodním ramenem pantů Toto bude jeden rozměr dílu z ocelového plechu tloušťky 2mm, který si uřízneme. Druhý rozměr bude samozřejmě 220mm.

Do překlížkové desky si vyvrtejme v místech upevnění stojanu díry f 10mm a stojan přišroubujeme šrouby M10 s šestihrannou hlavou. Pro ty musíme ze spodní strany desky vyvrtat Fostnerovým vrtákem zahloubení. Délku šroubu volíme tak, ať po dotažení matek nepřevyšují výšku podstavce stojanu, nezapomeneme na podložky pod hlavy šroubů - jinak se nám bude šroub deskou při utahování prořezávat. Hlavy šroubů zalijeme lepidlem Epoxy, které po zaschnutí zbrousíme do roviny.

Na přední hranu desky si přišroubujeme díl z ocelového plechu. Stačí asi pěti vruty f4-5mm, délky cca 40mm. Je jasné, ze otvory si pro ně musíme předvrtat jak v plechu, tak menším vrtákem i do překližkové desky.

Takto připravený stojan s deskou a plechem umístěme opět nad mezeru mezi stolíky ponku. Připasujeme si opět panty a do plechu označíme jejich díry. Podotýkám, že panty musí být orientovány stejným směrem a musíme mít vyzkoušeno jak se otvírají - musí umožnit skrýt celý stojan pod pracovní desku stolu! Panty k plechu přinýtujeme měděnými (stačí i hliníkovými) nýty f5mm s kuželovou hlavou a to kuželem z té strany plechu, která se bude dotýkat ponku. Pak nezbývá než druhá ramena pantů přišroubovat vhodnými vruty zespodu k pracovní desce stolu. Pokud jsme pracovali přesně, lze stojan jedním hmatem sklopit pod pracovní desku stolu - a to i s upevněnou vrtačkou. Vše je patrné z Obr.1 až 3.


Pod deskou stolu si ještě připevníme řetízek nebo pevný tkaloun vhodné délky se smyčkou na konci - viz Obr.4. Ten slouží k aretaci stojanu pod stolem.

Se stojanem se opravdu pracuje pohodlně a pokud zrovna nevrtáme, skryjeme jej, čímž nám na ponku nám vznikne hned více místa. Mechanická pevnost tohoto přípravku je dostačující-vrtat díry o průměru 10mm do železa není žádný problém. Pokud se Vám přeci jen zdá uvedena konstrukce labilnější, věřím, že si tento nápad dokážete upravit podle sebe. Například místo desky i plechoveho dílu použijete plechy tloušťky cca 5mm, ty k sobě do pravého úhlu svaříte a také šrouby na upevnění stojanu přivaříte - určitě bude výsledek ještě uspokojivější a stabilnější.

Stojan vrtačky nepotřebuje žádnou větší údržbu, po skončení práce jej pouze očistíme od pilin a čas od času jeho sloupek stříkneme silikonovým olejem ve spreji pro lehčí vedení.

Při vrtání obvykle potřebujeme obě ruce-jednu na posun vrtačky do řezu a druhou pro držení svěráku s obrobkem. Další ruka na vypínání a zapínání vrtačky nám chybí - co s tím? V jednom starém časopisu jsem viděl, jak si udělat přímo do rukojeti stojanu spínač na zapínání vrtačky. Je to cesta, ale mi se zdá jednodušší a praktičtější používat pro totéž spínač nožní. K jeho výrobě potřebujeme jednu panelovou elektroinstalační dvojkrabici, celoplošné zvonkové tlačítko na 220V, Flexo šňůru délky asi 3m, zásuvku na 220V s distanční podložkou a něco málo "bižuterie" jako jsou 4 půlkulatá těsnění do vodovodní baterie, použité jako nožičky, a ze staré zástrčky svorku zabraňující vytržení kabelu.

Komplet nožní šlapku vidíte na Obr.5, její detail na Obr.6.

Sestavení šlapky je pro zkušeného elektrikáře otázkou chvilky, vy ostatní si ji raději nechte elektrikářem udělat a pokud si troufnete sami, dbejte následujících zásad:

1. i když jsou vrtačky v drtivé většině spotřebiče třídy II, to znamená, že nepotřebují ochranný vodič, v naší šlapce jej musíme zapojit-nikdy nevíte, na co ji v budoucnu budete chtít použít.

2. propojovací dráty používejte normalizovaných barev černý nebo hnědý pro fázový vodič (v zásuvce vlevo), modrý pro vodič střední pracovní (nulák-v zásuvce vpravo) a drát barvy žluté kombinované se zelenou pro vodič ochranný (patří na kolík zásuvky). Tlačítkem spínáme fázový vodič. Průřez drátů stačí 1,5mm2 mědi.

3. Flexo šňůru kvalitně ošetřete proti vytržení - celý přípravek se bude často povalovat na zemi a v dílně plné kovových profilů by nám mohla vytržená šňůra přichystat nemilé překvapení - a nejen nám.

Při práci pak máme spínač vrtačky neustále zapnut, šňůru vrtačky máme do sítě připojenu přes nožní šlapku a tou
zapínáme či vypínáme přívod proudu do vrtačky. To se určitě bude líbit také ortodoxním šetřílkům elektřiny. Jedna rada na závěr-po skončení práce NEZAPOMEŇTE vypnout spínač na vrtačce. Věřte že prožijete šok, když ji příště zapnete přímo do sítě a ona se vám rozběhne…..a pokud v ni je ještě vrták a vy ji držíte za hlavu…brrrrrr.



Autor: Michal Hlosta Datum: 31.03.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Pracovní stůl15.02.2002
Stojan na broušení dřeva...a nejenom dřeva04.02.2002
Vybavujeme si dílnu29.01.2002

 Reakce na článek 2 příspěvky 
Od Téma Datum
Michalheh15.07.2010 00:23
honzaslProboha to snad ne!!!!!!!!!17.05.2006 09:38
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038