Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůKopřivěnka - Coleus Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Dnes si můžete přečíst o rostlině se zvlášť dekorativním listem, kterou lze pěstovat jako pokojovou rostlinu i jako letničku. Jedná se o kopřivěnku (africkou kopřivu, koleus) - Coleus. Domovem je v tropických oblastech Afriky a Asie. Existuje mnoho barevných variant a při výsevu zakoupených semen budete překvapeni kolik různobarevných rostlin vám vyroste.Základní podmínkou k úspěchu v pěstování je teplo a světlo, bez poledního úpalu a s dostatečnou zálivkou. Bez dostatečné zálivky rostlině opadávají listy, bez světla je rostlina vytáhlá. Pro udržení v rozumném rozměru rostlinu zaštipujeme. Pokud nechceme z rostliny získat semena, vyštipujeme také květy. Rostliny je možné množit stonkovými řízky na začátku jara nebo výsevem semen. Řízky je nejlépe zapíchat do vlhkého písku. Semena vyséváme na povrch substrátu velmi časně, většinou už v lednu nebo v únoru. Klíčí při teplotě kolem 20°C, během čtrnácti dnů. Po vzejití rostliny přepichujeme, po pominutí pozdních mrazíků je vysazujeme ven. Substrát je prakticky libovolný bez obsahu vápna. Je ale lepší pokud je více vododržný. S výhodou tak lze použít samozavlažovací truhlíky.

Moje zkušenost:
Zakoupená semena mají velmi dobrou klíčivost. Výsev provádím do malých truhlíků, vyšší rostlinky přesázím, menší nechám v truhlíků. Budou totiž omezeny a neporostou tak rychle. Ve výsevním truhlíku je zásadně nehnojím. Ty, které tam zůstaly pak vysazuji později koncem června, ale i v červenci nebo v srpnu. Mohou tak ještě do prvních mrazů nahradit například již odkvetlé nebo nadměrně vyrostlé petúnie. Já sám jsem přiznivcem vydatné zálivky, protože substrát nikdy nesmí vyschnout. Pokud rosliny umístíte navíc v létě ven, je nutné je zalévat denně. K přihnojování použijeme běžná hnojiva. Já osobně používám hnojivo na balkónové květiny.

Nemám dobré zkušenosti s vysazováním roslin do volné půdy, kde obvykle nerostou dobře. Lepší je chráněné stanoviště (pod střechou), kde prospívají velmi dobře. Pokud chcete rostliny přezimovat, pak na chladnějším (12° - 15°C) a dostatečně světlém místě. Na jaře je nutné rostliny hodně seříznout. Z vrcholových řízků pak můžete namnožit další rostliny.

Autor: Vladimír Čech Datum: 14.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
Pavel ŘíhaCOLEUS vs. kočky02.08.2006 22:44
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038