Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůHouseníky ulehčují stříhání stromků Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Zima je v nenávratnu pryč. Jedni jsou nesmírně šťastní, jiní naopak truchlí. Mezi tu skupinu nesmírně šťastných patří i příroda a její stromoví. Přichází doba, kdy stromy pučí a probouzejí se k životu.Ovšem aby mohli dobře růst a produkovat ovoce, máme-li na zahradě ovocné stromy, musíme jim nejprve „zastřihnout křídla“, tedy odstranit přebytečné větve, které brání průniku světla do koruny a znemožňují bujarý růst nových částí. Jakým stylem se mají stromy stříhat je náplní mnoha příruček, které je dobré si před „chirurgickým“ zákrokem přečíst. Osobě, která provází „obřízku“ stromu, vydatně pomáhá nástroj na dlouhé tyči, zvaný houseník.

Houseník byl vynalezen ve Francii v roce 1934. Jeho účelem bylo umožnit průřez stromů nad normální pracovní výškou bez nutnosti nosit s sebou žebřík. Houseník se používá se stavitelnou tyčí. To je nejčastější kombinace, s níž lze řezat větve až do výšky šesti metrů od země. Houseníky pracují na nůžkovém principu a mají lisované čepele, které jsou přesně vybroušené a mají břity s dvojím úkosem. První úkos zajišťuje snadný řez, druhý dává břitu větší sílu a udržuje jej déle ostrý a umožňuje mnohonásobné ostření. Pevná čepel s podélnou drážkou snižuje tření mezi čepelemi a zabraňuje jejich zadření. A nakonec lisovaná páka podstatně snižuje vynaložení síly a houseník tak ustřihne větve silné až o průměru 40 milimetrů.


Celkem se vyrábějí tři základní druhy houseníků. První, s kalenou trojčinnou pákou, má nastavitelnou objímku pro tyče o průměru 25 až 35 milimetrů. Je na něj možno namontovat například sadařskou pilku a dodává se s 5-ti metrovým lankem s rukojetí. Druhým typem je houseník s jednočinnou pákou, který navíc obsahuje ocelovou svorku s upevňovacími šrouby pro tyč o průměru 25 milimetrů. Třetím a nejvíce rozšířeným typem jsou houseníky s teleskopickou stavitelnou tyčí. Tyto tyče jsou díky hliníkovému složení, velmi lehké. Dodávají se s příslušným šroubem a křídlovou maticí pro upevnění pily nebo nůžek. Po nastavení na požadovanou délku se tyč zajistí pootočením tyče horní proti dolní. Teleskopická tyč určená pro práci v těžko dostupných místech a značných výškách je vyrobená z hliníku nebo laminátu a její délka se pohybuje od 1,8 do 5,8 metrů. Dodává se se svorníkem a křídlovou maticí. Její univerzálnost umožňuje nasazení jakýchkoliv houseníkových nůžek. Pokud v těchto dnech zvažujete nákup nářadí pro stříhání stromků, jsou houseníky tím pravým pro vás. Na českém trhu je jich velké množství a ve specializovaných obchodech si každý vybere dle své potřeby a přání.

Autor: Miroslav Loup Datum: 28.03.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038