Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  KontaktZima na stinné zahrádce Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Ne každý ví, že dokonce i v nejstinnějších zákoutích zahrady můžeme pěstovat pěkně kvetoucí rostliny nebo rostliny se zajímavými listy. V podstatě každý koutek vaší zahrádky může vypadat k světu. Rozhodnete-li se něco hezkého vypěstovat právě v tom stinném koutečku, je potřeba si napřed zjistit, kterým rostlinám se v těchto místech bude dobře dařit.Stinná zákoutí vaší zahrady mohou vypadat velice hezky právě kolem Vánoc a nového roku. Je to totiž doba, kdy kvete mnoho stínomilných rostlin, které vyniknou, neboť opadavé stromy jsou v tento čas bez listí. Pokud stínomilné rostliny vysadíte do dobře prohnojené půdy, bude se jim dařit lépe než kdyby byly na slunci.

Nejhezčí rostliny, které začínají kvést kolem Vánoc, jsou čemeřice. Lidový název pro čemeřici černou (Helleborus niger) je dokonce Vánoční růže. Má voskově bílé květy a černé kořeny (díky kterým se jmenuje). Ale potěší vás jistě i jiné druhy čemeřic. Čemeřice východní (Hellerborus orientalis) pochází z Kavkazu. Dobou jejího květu je leden až únor. Má velké, světle růžově nachové, bílé nebo žlutozelené květy. Čemeřice černofialová (H. atrorubens) vypadá podobně, ale její květy jsou nachové. Kvete také v prosinci a je paradoxní, že vám na Vánoce rozkvete spíše ona, než sama Vánoční růže.

Další rostlinou, která určitě stojí za zmínku je vilín čínský (Hamamelis mollis). Kvete světle žlutými vonnými květy okolo nového roku. Velmi vzhledná je v zimě také mahónie japonská (Mahonia japonica) s modročernými bobulovitými plody. Zajímavé jsou také tušalaje. Tušalaj vavřínolistý (Viburnum tinus) má velké lesklé, kožovité tmavozelené listy s bílými (u kultivaru ´Eve Price´ růžovými) vrcholíky květů. Pomalu rostoucí, vždy zelený, dvoudomý tušalaj Davidův, má dlouhé tmavozelené elipsovité listy, které nádherně kontrastují s jasně modrými peckovičkami.

Pod stromy nebo v tmavých městských dvorcích se daří dvoudomým skimmiím. Jedná se o zakrslé keře s eliptičnými, prosvítavě tečkovanými listy. Jejich květy jsou bílé a po opylení a odkvětu uzrají v zářivě červené peckovičky. Mnoho keřů se v průběhu vegetačního období různě zabarvuje. Třeba severoamerická svída bílá (Cornus alba), kultivar ´Elegantissima´ má červené, v mládí bílé ojíněné větve a zelené letní listy, bílé květy a modrobílé plody. Je vhodné tento druh brzy zjara ořezat skoro až k zemi a hodně zalévat. Okolo všech těchto keřů lze vysadit brzy na jaře kvetoucí malé cibulnaté či hlíznaté rostlinky. Osvěží totiž trávník barvami ještě předtím, než začnou kvést keře a stromy. Doporučují se sněženky, talovíny, bramboříky a různé druhy krokusů.

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 01.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Vánoční hvězda - Euphorbia pulcherina - ponsetia31.01.2003
Přezimování pokojových rostlin11.12.2002
Jak se starat o Vánoční kaktus - Zygocactus truncatus25.01.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038