Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Stavba kamenného krbu I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

V prvním díle našeho seriálu se podíváme na základy stavby kamenného krbu.Kamenné krby bezesporu patří ke skvostům interiérů. A nejsou tak nedostupné, jak by se na první pohled zdálo. Kamenný krb si dnes můžeme objednat jako stavebnici na míru a postavit si ho zcela sami. Pro ilustraci si stavbu takového krbu popíšeme na konkrétním příkladě. Zároveň se zmíníme o krbových vložkách, protože mohou významně přispět ke snížení našich nákladů na topení.

Proč kamenný krb
Je celá řada konstrukcí a typů krbů a stejně tak materiálů, které se na jejich stavbu používají. Jakousi královskou pozici si však v této škále udržují krby z přírodního kamene. Jejich historie sahá až do středověku, kdy byly součástí hradů a dalších obytných staveb. Přednost kamene tkví v mnoha aspektech. Hlavní je určitě ten, že se jedná o přírodní, člověku blízký, materiál. Kámen také umožňuje přizpůsobit se různým stylům – rustikálním, moderním i klasickým. Ve stejném duchu se dají z kamene řešit i jiné interiérové doplňky jako jsou lavice, niky, stolky, barové pulty, obklady atd. V neposlední řadě je jeho předností praktická stránka. Jedná se o velice odolný a trvanlivý stavební prvek.

Jaký kámen
Volba kamene je velice důležitá. Jednotlivé druhy se od sebe liší nejen vzhledem a fyzikálními vlastnostmi, ale i použitím. Pro stavbu krbů se nejčastěji používají různé druhy pískovce, vápence, mramoru a žuly (travertin). Výběr kamene by se měl v první řadě podřídit celkovému řešení interiéru, jehož součástí krb bude. V České republice patří mezi nejluxusnější materiál, s ohledem na obrobitelnost, použitelnost, barevnost a cenovou dostupnost, hořický pískovec. Nabízí se v několika barevných odstínech - standardní žlutý (okrový), bílý, zelený a červený. Materiály, jako je žula a mramor, jsou cenově náročnější, ale jejich barevná škála je širší a často se využívají i jako doplňky k pískovcovým komponentům.

Vložka nebo otevřené ohniště
Dalším důležitým rozhodnutím při stavbě krbu je, zda bude s otevřeným ohništěm nebo s krbovou vložkou. V současné době ve prospěch otevřeného ohniště už tolik nemluví ani přímý kontakt s ohněm. Některé vložky jsou řešeny tak, že jej také umožňují, a to včetně prozaického opékání buřtů. Rozhodujícím kritériem je ovšem ekonomika a stavební podmínky. Tady je nutné vzít v úvahu především pragmatickou stránku. Srovnání účinnosti, spotřeby vzduchu a s tím související spotřeby dřeva, nároky na tah komínového průduchu i na přívod vzduchu z exteriéru, jednoznačně hovoří ve prospěch krbové vložky. Zatímco účinnost otevřeného ohniště je 5-15%, u krbové vložky je to 60-80%. A to je při současných nárocích na úspory energie argument číslo jedna. Dále se liší nároky na komínový tah. Krbová vložka, na rozdíl od otevřeného ohniště, nemá takové nároky na průměr a tah komínu. Ve většině případů tak nevyžaduje náročné rekonstrukce, či dokonce stavbu nového komínu. Rovněž spotřeba vzduchu pro otevřený krb je extrémní. Mnohdy se u tohoto provedení, v závislosti na velikosti a typu krbu, musí řešit i přívod vzduchu do exteriéru. U krbových vložek je přívod vzduchu pro hoření přesně regulovatelný a jeho spotřeba je desetkrát nižší. Způsob provedení, a tím i hoření, se samozřejmě promítá do spotřeby dřeva, která je u krbových vložek výrazně nižší. Krbové vložky mohou být navíc řešeny jako horkovzdušné vytápění celého domu, třeba v kombinaci s jiným typem vytápění.

Vložka
Vložek je na trhu nepřeberné množství - ocelové se šamotem nebo litinou, litinové, jednoplášťové, dvouplášťové, s bočním nebo dvojím otvíráním, s atypickými způsoby prosklení, s černými nebo mosaznými dvířky. Výběr vhodné krbové vložky souvisí s designem, s typem krbového obkladu, velikostí, výkonem, kvalitou a samozřejmě cenou. Při výběru nejvhodnějšího topeniště je dobré, pokud se poradíme s odborníkem nebo specializovanou firmou. Má-li být součástí řešení i horkovzdušné vytápění jiných místností, pak je porada s odborníkem nutností. Pro jednání bude zapotřebí minimálně plán stavby. Poptávka i praxe potvrzují kvalitu celolitinových krbových vložek. Především pro stabilitu litiny a lepší stáložárnost.
Při výběru bychom neměli opomenout ani další kritéria:
- účinnost s odpovídajícím výkonem
- dvojí systém spalování, tzn. dodatečné okysličování a následné spalování nedohořelých plynů
- čistotu nebo jasnost skla
- dobu hoření
- v neposlední řadě i servis a záruky.

Projekt krbu
Projektová dokumentace krbu bere v úvahu všechny aspekty stavby a samozřejmě požadavky zákazníka. Jejím výsledkem je i přesná cenová kalkulace.

Stavba
Kamenné krby je možné zakoupit jako stavebnici na míru, která se v podstatě "jen" sestaví. O tom, zda bude stavba v našich silách, však musí rozhodnout každý sám. Musí posoudit, jestli úspora vyrovná rizika a případné ztráty, které mohou z neodborné stavby vzniknout. Úspěchu lze dosáhnou důkladnou přípravou stavby, promyšleností postupu a samozřejmě pečlivostí při práci.

Řezání kamene - výroba
Zpracování přírodního kamene se provádí jak strojově, tak tradičním způsobem. Strojní zpracování umožňuje dodržet základní tvar a přesné linie krbového obložení. Ruční zpracování pak větší variabilitu a individuelní řešení nejjemnějších detailů. U kamene, jednotlivých stavebních prvků krbu, si lze vybrat i provedení povrchu: hladký, leštěný, sekaný, pemrlovaný, štípaný, špicovaný s jakýmkoli typem spárování. Do přírodního kamene také není problém vyrobit plastiku s libovolným motivem.

Autor: Antonín Suk Datum: 22.11.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Stavba kamenného krbu VI. - 4. etapa13.01.2003
Stavba kamenného krbu II.27.11.2002
Postavte si vlastní krb18.03.2002
Stavba kamenného krbu V. - 3. etapa08.01.2003
Stavba kamenného krbu IV. - 2. etapa01.01.2003
Stavba kamenného krbu III. - 1. etapa19.12.2002
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku II.01.12.2002
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku I.28.11.2002
Zateplování domu - III.22.10.2002
Zateplování domu - II.15.10.2002
Zateplování domu - I.08.10.2002
Výroba Malty07.11.2001

 Reakce na článek 3 příspěvky 
Od Téma Datum
NatanRe:17.03.2020 11:12
FrantišekMateriály24.11.2016 12:58
ˇFrantišek Černýdotaz-prosba o radu08.06.2006 08:54
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038