Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  KontaktTipy a rady pro práci s laky Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Natírání

U laků a emailů záleží snad více než u jiných nátěrů na přípravě podkladu a základních nátěrech. Platí zde důležité pravidlo, že nátěr může být jenom tak dobrý, jak dobrý je jeho základ. Na špatném podkladu nevydrží žádná barva dlouho.Vzhledem k úpravě povrchu, ne který se lak má nanést, není až tolik důležité, jestli používáme nátěrové systémy ředěné vodou, nebo nátěry ředidlové. Pro přípravu podkladu platí v zásadě stejná pravidla:

- Železo a ocel je třeba před natíráním důkladně obrousit nebo otryskat, aby se odstranily zbytky koroze.

- Zinek a pozinkovaný plech je třeba před dalším nátěrem důkladně odmastit. Vhodné je použití čpavkové vody , kterou za pomocí korundové vlny pozinkovanou plochu omyjeme. Důkladný oplach čistou vodou a osušení před dalším nátěrem je nutností.

- Měď a hliník přebrousit smirkovým papírem za použití nitroředidla nebo kyseliny fosforečné. Zbytky koroze je třeba beze zbytku odstranit.

- Dřevo musí být před nátěrem suché a zbavené všech nečistot a zbytků pryskyřice. Důležité je vymytí smolníků acetonem a jejich vysušení. Dřevo, zvláště pro vnější použití je vhodné impregnovat vhodným přípravkem, který by měl korespondovat s dalšími vrstvami (nevhodné je např. napuštění fermeží pod akrylátové nátěry). Vhodný impregnační prostředek nám doporučí prodejce barev. Ke dřevu ještě jedno důležité upozornění: některé druhy dřev, zejména exotických, obsahují vysoké procento pryskyřic. Tyto druhy dřeva doporučuji natírat raději ředidlovými systémy.

- Tvrdé PVC a plasty je třeba odmastit a lehce přebrousit jemným smirkem.

- Staré nátěry je třeba prověřit z hlediska jejich přilnavosti. Pokud si nejsme jisti, nařízneme ostrým nožem nátěr do mřížky o čtverci 1 - 2 mm, na tuto mřížku přilepíme lepící pásku a odtrhneme. Pokud většina čtverečků zůstane na pásce, nátěr dobře nedrží a je vhodné jej odstranit. Pokud nátěr drží dobře a neodstraňujeme jej, je třeba jej očistit a přebrousit jemným smirkem.

Základní nátěr provedeme příslušným nátěrovým prostředkem vhodným pro ten který druh podkladu, odborník v obchodě nám jistě poradí. Pokud výrobce předepisuje použití mezinátěru, je vhodné toto doporučení respektovat. Krycí nátěr provedeme příslušným emailem v barvě dle naší volby.

Přestávky mezi jednotlivými nátěry se řídí předpisem výrobce, obecně je třeba nechat předchozí vrstvu zaschnout, ale s ohledem na dobré propojení jednotlivých vrstev nikoli příliš. Pokud bychom další vrstvu natírali příliš brzy, mohl by se povrch ošklivě zvrásnit. Zde opět jedno důležité upozornění pro dřevo: dřevěné plochy je nutné po prvním nátěru přebrousit jemným smirkem o zrnitosti 150 - 200. Vlákna na povrchu dřeva se totiž při prvním nátěru napřímí a pokud bychom je neobrousili, povrch by byl hrubý.

Natíráme štětcem nebo válečkem, můžeme použít i stříkací pistoli, záleží pouze na našich zkušenostech a zručnosti, a na konkrétních podmínkách. Není vhodné natírat ve vlhku, nebo za příliš nízkých, nebo naopak vysokých teplot. Nářadí v době přestávek necháme namočené v barvě, aby nezaschlo. Po ukončení práce nářadí umyjeme v příslušném ředidle. Štětce a válečky je vhodné potom ještě vyprat v saponátu, aby se odstranily veškeré zbytky nátěru. Je ale dobré zvážit, zda se zejména štětce vyplatí vůbec prát, spotřebované ředidlo může být totiž dražší než nový štětec.

Zbytky barev uchováváme v co nejmenší nádobě, aby vrstva vzduchu byla co nejmenší. Pokud nádoby postavíme dnem vzhůru, samotná barva nám dokonale utěsní veškeré skulinky pod víčkem.

Autor: Tomáš Brož Datum: 09.05.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038