Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Tipy a rady pro práci s laky Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Natírání

U laků a emailů záleží snad více než u jiných nátěrů na přípravě podkladu a základních nátěrech. Platí zde důležité pravidlo, že nátěr může být jenom tak dobrý, jak dobrý je jeho základ. Na špatném podkladu nevydrží žádná barva dlouho.Vzhledem k úpravě povrchu, ne který se lak má nanést, není až tolik důležité, jestli používáme nátěrové systémy ředěné vodou, nebo nátěry ředidlové. Pro přípravu podkladu platí v zásadě stejná pravidla:

- Železo a ocel je třeba před natíráním důkladně obrousit nebo otryskat, aby se odstranily zbytky koroze.

- Zinek a pozinkovaný plech je třeba před dalším nátěrem důkladně odmastit. Vhodné je použití čpavkové vody , kterou za pomocí korundové vlny pozinkovanou plochu omyjeme. Důkladný oplach čistou vodou a osušení před dalším nátěrem je nutností.

- Měď a hliník přebrousit smirkovým papírem za použití nitroředidla nebo kyseliny fosforečné. Zbytky koroze je třeba beze zbytku odstranit.

- Dřevo musí být před nátěrem suché a zbavené všech nečistot a zbytků pryskyřice. Důležité je vymytí smolníků acetonem a jejich vysušení. Dřevo, zvláště pro vnější použití je vhodné impregnovat vhodným přípravkem, který by měl korespondovat s dalšími vrstvami (nevhodné je např. napuštění fermeží pod akrylátové nátěry). Vhodný impregnační prostředek nám doporučí prodejce barev. Ke dřevu ještě jedno důležité upozornění: některé druhy dřev, zejména exotických, obsahují vysoké procento pryskyřic. Tyto druhy dřeva doporučuji natírat raději ředidlovými systémy.

- Tvrdé PVC a plasty je třeba odmastit a lehce přebrousit jemným smirkem.

- Staré nátěry je třeba prověřit z hlediska jejich přilnavosti. Pokud si nejsme jisti, nařízneme ostrým nožem nátěr do mřížky o čtverci 1 - 2 mm, na tuto mřížku přilepíme lepící pásku a odtrhneme. Pokud většina čtverečků zůstane na pásce, nátěr dobře nedrží a je vhodné jej odstranit. Pokud nátěr drží dobře a neodstraňujeme jej, je třeba jej očistit a přebrousit jemným smirkem.

Základní nátěr provedeme příslušným nátěrovým prostředkem vhodným pro ten který druh podkladu, odborník v obchodě nám jistě poradí. Pokud výrobce předepisuje použití mezinátěru, je vhodné toto doporučení respektovat. Krycí nátěr provedeme příslušným emailem v barvě dle naší volby.

Přestávky mezi jednotlivými nátěry se řídí předpisem výrobce, obecně je třeba nechat předchozí vrstvu zaschnout, ale s ohledem na dobré propojení jednotlivých vrstev nikoli příliš. Pokud bychom další vrstvu natírali příliš brzy, mohl by se povrch ošklivě zvrásnit. Zde opět jedno důležité upozornění pro dřevo: dřevěné plochy je nutné po prvním nátěru přebrousit jemným smirkem o zrnitosti 150 - 200. Vlákna na povrchu dřeva se totiž při prvním nátěru napřímí a pokud bychom je neobrousili, povrch by byl hrubý.

Natíráme štětcem nebo válečkem, můžeme použít i stříkací pistoli, záleží pouze na našich zkušenostech a zručnosti, a na konkrétních podmínkách. Není vhodné natírat ve vlhku, nebo za příliš nízkých, nebo naopak vysokých teplot. Nářadí v době přestávek necháme namočené v barvě, aby nezaschlo. Po ukončení práce nářadí umyjeme v příslušném ředidle. Štětce a válečky je vhodné potom ještě vyprat v saponátu, aby se odstranily veškeré zbytky nátěru. Je ale dobré zvážit, zda se zejména štětce vyplatí vůbec prát, spotřebované ředidlo může být totiž dražší než nový štětec.

Zbytky barev uchováváme v co nejmenší nádobě, aby vrstva vzduchu byla co nejmenší. Pokud nádoby postavíme dnem vzhůru, samotná barva nám dokonale utěsní veškeré skulinky pod víčkem.

Autor: Tomáš Brož Datum: 09.05.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038