Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůZateplování domu IV. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Zateplování

Další díl seriálu o zateplování domu. Tentokrát o zakončení zateplovacího systému.Spodní část zateplovacího systému zakončujeme (či spíše začínáme) soklovou lištou. Pokud máme fasádu i sokl v jedné rovině, je to jednoduché.

Máme-li sokl předsazený před fasádu, montujeme soklovou lištu těsně nad sokl a mezi sokl a lištu vložíme polyuretanový pásek nebo spáru vytmelíme trvale pružným tmelem. Polyuretanový pásek (použijeme jej i v případech jiných napojení) se dodává v rolích stlačený. Lepíme jej ke stavebním dílům jeho samolepící stranou těsně před montáží dílu. Pásek začne nabývat na objemu, "nafoukne se", a tím dokonale utěsní jakoukoliv spáru.
Pokud sokl ustupuje za rovinu fasády, použijeme širší soklovou lištu a sokl vyrovnáme do roviny fasády nalepením vrstvy izolantu v potřebné tloušťce.

Zateplujeme-li ostění, měl by být roh tvořen silným izolantem fasády. K okennímu rámu přilepíme okenní (tzv. APU) lištu, která nám vytvoří rovnou hranu ostění. Roh vyztužíme rohovou lištou (nákres zobrazuje vodorovný řez).

Hranu parapetního plechu, která by měla být otočena zpět ke středu okna, (kraj parapetu má tvar písmene "U") utěsníme trvale pružným tmelem (nákres zobrazuje svislý řez rovnoběžně s fasádou).

Mezi izolant a parapetní plech - bezprostředně před výztužovou vrstvou - vložíme polyuretanový pásek, popřípadě utěsníme pružným tmelem (nákres zobrazuje svislý řez kolmo k rovině fasády).

Zakončení u dveřních otvorů je - až na parapetní plech - prakticky shodné s okny.
Zakončení u podbití střechy nebo u atikového plechu je totožné se zakončením pod parapetním plechem.
Veškeré stavební dílce jako zábradlí balustrády apod. se dokonale utěsní polyuretanovým páskem nebo pružným tmelem. Kotvy pro okapové roury a podobné díly se upevňují s ohledem na stékající dešťovou vodu s mírným sklonem směrem od fasády.

Existuje jistě mnoho dalších detailů, které by bylo možno uvést. Vyjmenování všech by ale přesáhlo možnosti článku. Důležité je všechny nepravidelnosti v zateplovacím systému řešit tak, aby se do systému nedostala voda ani při prudkém dešti. Všechny části, které se mohou vzájemně pohybovat, např. dilatací, je třeba napojit tak, aby při pohybu nedocházelo k porušení vrchních vrstev zateplovacího systému. Veškeré dilatační spáry v podkladní konstrukci je třeba dodržet i v zateplovacím systému.

Na závěr bych rád ještě zopakoval to, co bylo řečeno již úvodem: Zateplovací systém nám tvoří fasádu domu na desítky let, a po tuto dobu bude i naší vizitkou. Proto lze jenom doporučit, abychom se do jeho montáže pouštěli s rozmyslem, abychom už při prvním kroku věděli, jak budeme dělat i krok poslední. Neboť jenom dobře připravená a provedená práce, kdy se používá jen kvalitních a osvědčených materiálů, může přinést žádoucí výsledek. Na úplný závěr přeji všem, kdo se rozhodnou k montáži zateplovacího systému, mnoho štěstí a úspěchu.

Legenda k obrázkům:

1.Původní zdivo
2.Izolant
3.Soklová lišta
4.Těsnící polyuretanový pásek nebo tmel
5.Výztužová vrstva s omítkou
6.Okenní rám
7.Izolant ostění
8.Okenní "APU" lišta
9.Rohová lišta
10.Parapetní plech

Autor: Tomáš Brož Datum: 17.11.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku II.01.12.2002
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku I.28.11.2002
Zateplování domu - III.22.10.2002
Zateplování domu - II.15.10.2002
Zateplování domu - I.08.10.2002

 Reakce na článek 3 příspěvky 
Od Téma Datum
Joska MilanOMLUVA20.04.2005 19:59
Joska MilanOMLUVA20.04.2005 19:59
Joska Milanlegenda k obrázkům20.04.2005 19:41
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038