Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  KontaktJak se starat o Vánoční kaktus - Zygocactus truncatus Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Možná jste si před Vánocemi kaktus sami koupili, nebo jste jím byli štědře obdarováni, a teď si marně lámete hlavu, jak se o něj vlastně správně starat.V tomto případě se jedná o lesní kaktus, který roste ve své domovině, východní Brazílii, jako epifitická rostlina. Nejvhodnějším místem pro umístění kaktusu je tedy východní okno, bez silného slunečního úpalu. Tato rosltina má ráda stálou teplotu mezi 16 – 20°C, v době odpočinku asi 13°C.

Protože nyní již pomalu budou kaktusy odkvetlé, začneme ve fázi, kdy po odkvětu výrazně omezíme asi na dva měsíce zálivku. Teplota by měla být asi 13°C. Po odkvětu v době růstového klidu je také nejlepší čas pro přesazení. Nejvhodnějším substrátem je buď samotná rašelina nebo drnovka, listovka a písek v poměru 1:1:1. Rostliny však mohou růst bez přesázení po několik let.

V březnu, kdy rostlina začíná růst, zvýšíme zálivku a začneme přihnojovat, nejlépe organickým hnojivem. V žádném případě hnojivo nesmí obsahovat vápník, který rostliny spolehlivě zničí. V červnu můžeme rostliny umístit venku na stinné místo a pokračujeme v běžné zálivce a péči. S přihnojování bychom měli končit v červenci. Září je obdobím, kdy bychom měli rostliny přemístit zpět do místnosti. Opět omezíme zálivku a zaléváme pouze tak, aby kořenový bal nepřeschl. Teplota by měla být také nižší. Jakmile rostliny nasadí poupata, zvýšíme zálivku a teplotu. Rostliny však nesmíme nikdy přelévat. Při kvetení kaktus opět zaléváme obvyklým způsobem. Rostliny s poupaty bychom neměli přemisťovat, protože hrozí nebezpečí jejich opadání.

Množení kaktusů je možné terminálními články, a to nejlépe v březnu. Necháme je několik dnů volně položené zaschnout. Poté je zapíchneme do substrátu s vyšším obsahem rašeliny nebo jen do samotné rašeliny. Umísťujeme je tou stranou, na které jsou nitkovité kořínky, tedy tou, která byla blíže kořenům původní rostliny. Opatrně rostlinu zaléváme do doby, než z článku začne vyrůstat nový výhonek. Dále pak o něj pečujeme tak, jak je popsáno výše.

Autor: Vladimír Čech Datum: 25.01.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Zima na stinné zahrádce01.02.2003
Vánoční hvězda - Euphorbia pulcherina - ponsetia31.01.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038