Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Vlhnutí zdi bytového jádra Vytisknout...
Zeptejte se odborníka  ->  Koupelna

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu, týkající se plísní. Před čtyřmi měsíci jsme přestavěli v panelovém bytě jádro - původní umakartové jsme nahradili poforixem. Koupelna je celá obložená a z druhé strany koupelnové stěny je umístěna kuchyňská linka. V kuchyni je obložena pouze část mezi kuch. linkou a horními skříňkami, zbytek vylíčen primalexem. Zjistili jsme, že zadní stěny horních skříňek linky příléhající ke zdi koupelny plesniví. Plesnivá je samořzejmě i zeď. Z jakého důvodu se plíseň objevila? Kuchyňská linka je nová a v bytě je suchý vzduch. Je možné, že protéká vodoinstalace, zeď je vlhká a plíseň se objevila v mistě, kde zeď nemohla "dýchat"? Jak máme zeď ošetřit? Předem děkuji za radu. S přáním hezkého dne, Petra ČechováV případě že, není koupelna obložena až ke stropu, může docházet k difuzi vodních par přes stěnu a k vlhnutí zdiva v její horní části. V tomto případě je nutné natřít horní část nad obkladem vodouodpudivým nateriálem. Dále je nutné zajistit důkladné odvětrání koupelny pomocí ventilačních mřížek vyústěných do centrální ventilační šachty (vzhledem k tomu, že se jedná o panelový byt, předpokládám, že koupelna není větrána přímo).

Pokud je koupelna obložena až ke stropu, musí jít o chybu ve vodoinstalaci. Může být např. špatně proveden některý ze spojů na potrubí. V takovém případě je nutná oprava spoje, která patrně bude vyžadovat i zásah do zdiva.
Dále je možné, že nedošlo k zabalení potrubí izolací zamezující kondenzaci vodních (na trubkách vlivem vysokých teplotních rozdílů dochází ke srážení vzdušné vlhkosti). Může docházet k postupnému vlhnutí zdiva. Bude nutné vodoinstalaci odkrýt a provést dodatečnou izolaci, jinak se problém nedá odstranit.
A konečně, při montáž horní části kuchyňské linky mohlo dojít k narušení potubí navrtáním (snadno k tomu dojde u plastových potrubí). Opět je nutné porušení najít a nějakým způsobem opravit (zavařit, zalepit apod.)

Marek Stejskal
student ČVUT Praha, fakulta architektury

Autor: Marek Stejskal Datum: 16.10.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 6 příspěvkků 
Od Téma Datum
magnolieplíseń22.10.2009 17:47
magnolieplíseń22.10.2009 17:46
Kamilplíseň04.04.2006 21:58
Brindza Dušanproti plesni v kúpelni02.02.2006 13:51
Pavel BodnárPraktický poznatek06.02.2005 17:48
mildakoupelna22.07.2004 08:59
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038