Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůZateplování domu - II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Zateplování

Další díl seriálu o zateplování domu. Tentokrát o montáži zateplovacího systému.Příprava k montáži zateplovacího systému a lepení isolačních desek

Dříve, než začneme lepit isolační desky na podklad, měli bychom celou fasádu důkladně překontrolovat a zhodnotit stávající omítku. Pokud je dostatečně pevná a drží na zdivu, není třeba ji odstraňovat. V tomto případě stačí ji omýt od prachu a uvolněných částí, nic nezkazíme ani vhodnou penetrací, která nám povrch zpevní. Důležité také je, aby podklad byl alespoň přibližně rovný. Menší nerovnosti lze vyrovnat při lepení desek, větší je třeba vyrovnat nahozením podkladní jádrové omítky. Desky však můžeme lepit přímo na zdivo, pokud je dostatečně rovné. Například na rovně vyzděné stěně z Porothermu by byla podkladní omítka zbytečná.

Soklová lišta
Rovinu soklové lišty si vyznačíme pečlivě šňůrou. Zateplovací systém by neměl být založen v rovině podlahy přízemí, ale o cca 50 cm níže, aby tudy nedocházelo k prochladnutí spodní části zdi v interiéru. Toto místo - stejně jako kterékoliv jiné tepelné mosty - není podstatné z hlediska úspor energie, jde o malou plochu. Ale na malé studené ploše by se mohla srážet vzdušná vlhkost z místnosti a zeď by byla na tomto místě vlhká a mohla by dále sloužit jako živná půda pro plísně.Soklová lišta se připevňuje zatloukacími hmoždinkami v počtu alespoň 3ks/m. Pokud je třeba vyrovnat nerovnost podkladu, podloží se lišta v místě hmoždinky vhodnou podložkou.
Jednotlivé lišty se spojují spojkami ve tvaru písmene H, aby se navzájem neposouvaly. V rozích lištu vystřihneme a ohneme do pravého úhlu.

Lepení desek
Isolační desky se až na výjimky, které přesahují rámec těchto článků (systémy s vyrovnávacími rastry apod.), k podkladu lepí. Lepení se provádí systémovým lepidlem tak, že se lepidlo nanese po obvodu desky a doprostřed desky se dají 2 - 3 terče velikosti dlaně. Lepidlo se nejlépe nanáší nerezovou zednickou lžící - lžíce se namočí spodní stranou do lepidla a o hranu desky se "otře". Deska se usadí na stěnu a pečlivě vyrovná ve svislém i vodorovném směru.
Zvláště u první řady desek dbejte na dostatek lepidla na spodní hraně, aby se utěsnily všechny skuliny, kudy by mohly do zateplovacího systému pronikat vosy a podobná havěť. Přední plocha desky musí dosednout ke hraně soklové lišty. Desky pokládáme těsně k sobě, do spár mezi deskami se nesmí dostat lepidlo. Pokud je třeba desku dostat dále od podkladu, opatrně ji začerstva odlepíme a přidáme potřebné množství lepidla.
Když máme pečlivě nalepenou a vyrovnanou první řadu desek, lepíme další řady "na vazbu", tedy tak, aby spoj desek byl uprostřed desky předcházející řady. Také střídavě na vazbu klademe desky na rozích. Pokud nám deska na rohu bude trochu přečnívat, odřízneme ji pilou na dřevo s jemnými zuby.

Kladení desek na vazbu není důležité z hlediska pevnosti - každá deska je přilepena samostatně. Důležité je, že přes spole desek můžeme hliníkovou latí dobře kontrolovat rovinnost systému.

Lepení desek z minerální vlny s kolmým vláknem
Desky z minerální vlny s kolmým vláknem (Orsil NF)je třeba lepit na podklad celoplošně. Lepidlo se v tomto případě nanáší zubatým hladítkem nebo stěrkou na celou plochu desky, která má v tomto případě rozměr pouze 100x20 cm. Jinak platí stejná pravidla.

Důležité maličkosti
Pokud máme na fasádě elektrické vedení, vyznačíme si jeho polohu na deskách. Ušetří nám to mnohé nepříjemnosti s provrtanými kabely.
V rozích otvorů nenecháme spoj desek, raději tento roh vyřízneme v celé desce.

Pokud je použito různých zdících materiálů, popřípadě pokud je část podkladu v jiné rovině, přeplátujeme tyto přechody celou deskou tak, že v případě potřeby vyřízneme část silnější desky na rubové straně.

Veškeré dilatační spáry v podkladu je třeba dodržet i v zateplení.
Klempířské prvky, jako okenní parapety, oplechování římsy apod. je třeba připravit a namontovat před zateplovacím systémem. Přitom je třeba počítat s dostatečným přesahem.

Zakončení u střechy a ostatních konstrukcí
Vrchní řadu desek, upravenou na potřebný rozměr, dosadíme těsně k podbití střechy, atikovému plechu apod. Spoj je třeba nechat pružný a utěsní se polyuretanovým páskem nebo trvale pružným tmelem. Stejně tak průchody všech ostatních konstrukcí (např. zábradlí) je třeba pružně utěsnit.

Lepidlo necháme vytvrdnout minimálně do druhého dne, kdy desky zajistíme hmoždinkami. To ale bude předmětem dalšího pokračování.


Autor: Tomáš Brož Datum: 15.10.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku II.01.12.2002
Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku I.28.11.2002
Zateplování domu IV.17.11.2002
Zateplování domu - III.22.10.2002
Zateplování domu - I.08.10.2002
Stavba kamenného krbu VI. - 4. etapa13.01.2003
Stavba kamenného krbu V. - 3. etapa08.01.2003
Stavba kamenného krbu IV. - 2. etapa01.01.2003
Stavba kamenného krbu III. - 1. etapa19.12.2002
Stavba kamenného krbu II.27.11.2002
Stavba kamenného krbu I.22.11.2002
Výroba Malty07.11.2001
Stavba kamenného krbu VII. 20.01.2003

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
asfdasfdasfasdf30.08.2007 06:16
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038