Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  KontaktÚdržba trávníku Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada  ->  Trávník

Někomu se může zdát, že údržba trávníku, je časově náročná a složitá. Ovšem není tomu tak. Pokud chcete aby váš trávník byl hustý a pěkně načechraný, stačí znát jen několik správných informací....Sekání:
Trávníku nejvíce škodí pozdní sekání. Rychle rostoucí druhy plevele se více rozšíří s vytlačí travní rostliny. Proto sekejte raději častěji. Před sekáním byste měli z trávníku vybrat všechny kameny. Šetříte tak sekačku a zabráníte případným nehodám. U sekaček, které posekanou trávu odhazují dozadu je důležité nastavení správné výšky sečení, jinak je tráva špatně nabírána. Při příliš nízko nastavené výšce sečení je víření vzduchu příliš malé, takže kontejner nemůže být správně naplněn. Kontejner se zaplňuje od zadu do předu. Dosáhne-li nasekaná tráva přední hrany, měl by se kontejner vysypat. Při dalším sekání se zaplněným kontejnerem zůstává posečená tráva ležet na zemi. Při sejmutí kontejneru se uzavře zadní klapka, která poskytuje ochranu v době výměny nebo při sekání bez sběrače. Prázdný kontejner opět nasaďte a pohybem zpět naberte zbytky trávy ležící na trávníku. Pokud byl motor po nasazení kontejneru blokován zbytky trávy, musí být nůž těchto zbytků zbaven. Po každém sekání vysypte kontejner!

Trávník se seká na 3-6cm, podle druhu a typu trávníku (okrasné trávníky jsou kratší). V době sucha je lepší trávník nechat o 1-2cm delší, protože se tím zabrání dalšímu vysychání půdy. Sekání se provádí zhruba v době, kdy výška porostu dosáhne dvojnásobku sekací výšky (v období hlavního růstu, během května a června, sekáme dvakrát týdně, v jiných obdobích jednou týdně). Měli by jste také dbát na to, aby se trávník neustále sekal na stejnou výšku. Pokud trávník přeroste sekací výšku, není dobré sekat víc než polovinu výšky. To trávníku škodí. Posekejte pouze polovinu a za několik dní znovu, tak dosáhnete normální výšky sekání.

Prořezávání:
Vlivem špatně odklizené pokosené trávy a plošně rostoucího plevele trávník plstnatí a drn prorůstá v průběhu času mechem. Prořezáváním travního drnu zajistíme řádné čištění do hloubky, lepší přívod kyslíku a vody. Pokud je trávník příliš hustý, důsledným prořezáváním můžeme plochu prořídnout. Po prořezávání je dobré provést ještě hnojení. Prořezávání by se mělo provádět 2x ročně.

Provzdušnění:
Každý trávník potřebuje provzdušňovat. To je zvláště nutné u těžkých půd, které zadržují vodu, nebo u silně namáhaných ploch trávníku. K provzdušnění se používají stroje, které půdu naříznou a tím dají kořenům více vzduchu a půda zůstane prodyšnější.

Hnojení:
Ze zdravého trávníku nasekáte za rok 3-6 kg na metr čtvereční. Trávník neustále odnímá půdě živiny a pokud není hnojen zcela ji vyluhuje. Vznikají holá místa, rozšiřuje se mech a plevel.

V obchodech je k dostání mnoho druhů hnojiv pro trávníky. Pro bližší informace, jak často a kolik hnojit, si přečtěte návod na balení. Hnojivo v nevhodném složení může vést k přehnojení a popálení. Hnojení se může provádět během celého roku, ale nejdůležitější je na jaře.

Zavlažování:
Důležitou součástí péče o trávník je i zavlažování, zvláště v obdobích sucha. Pokud má půda nedostatek vody, začne trávník žloutnou a posléze i usychat.

Autor: -Red- Datum: 13.11.2001


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Zazimování zahrady13.11.2001
Založení trávníku13.11.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038