Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna

pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Úprava dýhovaného čela postele Vytisknout...
Zeptejte se odborníka  ->  Dřevo

Vážení, jako laik v tomto oboru využívám možnosti zeptat se odborníka na následující problém. Hodlám si zrekonstruovat starší dvoupostel asi z padesátých let. Je vyrobena z laťovky, dýhována zřejmě jasanovou dýhou a natřena bezbarvým lakem, nyní již zvětralým a popraskaným. Postel má vysoké čelo u hlav a nižší u nohou. Čelo u nohou je navíc ukončeno oblouky. V rámci modernizace chci snížit čelo u nohou. Ptám se tedy jakým způsobem lze uvedenou konstrukci uřezat, aby byla co nejšetrnější a nevyštípala se dýha. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Jiří Tabery, Přerov.Odpověď:

Na odrezanie nepotrebnej časti z čela postele s tým, aby ste neporušili dyhu máte niekoľko možností. Miesto rezu zalepíte lepiacou páskou, na ktorej potom vyznačíte líniu rezu a nepotrebnú časť odrežete ručnou elektrickou pílou (rez je potrebné viesť z rubu), stolovou okružnou pílou (rez je vedený z čela), prípadne použijete lupienkovú pílu, vybavenú nakláňaním pílového listu, t.j. pílový list, pri pohybe smerom hore sa nakloní a tým sa zamedzí vylúpnutiu dyhy. Pri rezaní okružnou pílou sa dosiahne najčistejší rez pílovým kotúčom s čo najhustejšími zubami, pričom pílový kotúč má presahovať hrúbku rezaného materiálu o cca 2 mm.

Ak máte možnosť zohnať si ručnú frézu je tu ďalšia možnosť. Pomocou tenkej stopkovej frézy sa vyfrézuje materiál do hĺbky 1-2 mm, čím sa vytvorí línia rezu bez porušenia dyhy, vďaka vysokým otáčkam frézy. Potom je možné pristúpiť k odrezaniu materiálu.

Vzhľadom k tomu, ako uvádzate, že čelo postele je ukončené oblúkmi, najvhodnejším riešením sa javí odrezať nepotrebnú časť už spomenutou lupienkovou pílou s tým, že dyha sa v mieste rezu prereže ostrým, remeselníckym nožom a rez sa vedie tesne pod touto líniou v časti, ktorá odpadne. Tým, že dyha bola prerezaná nožom je riziko jej vylúpnutia minimálne.

V prípade, že sa rozhodnete odstrániť aj popraskaný lak z povrchu postele, určite nájdete inšpiráciu v článku o odstraňovaní nevhodných náterov.

Milan Ivančík
slobodný reštaurátor


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Parametry horní frézky (12 komentářů)

Řezání vnitřních závitů (9 komentářů)

Ako nájsť stred kruhu? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038