Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůDomácí výroba svíček II. Vytisknout...
Jak na to

Výroba tvarované včelí svíčky je velmi jednoduchá a zábavná. Pokud budeme chtít získat například vlnovkovou svíci, postačí nám kousek vlnitého plechu či jiný vlnitý materiál coby šablona a obyčejný fén. Jím budeme na včelí plát pouštět teplý vzduch, čímž vosk změkne a bude se moci lehce tvarovat.Takto jednotlivě natvarujeme několik plátů a následně je stejným způsobem k sobě “přivaříme”. Nesmíme mezi ně zapomenout vložit knot, bez něhož by budoucí svíčka nemohla plnit svoji funkci. Roztavený včelí vosk je velmi lepkavý, takže pro lepší efektivnost práce a ušetření nervů je dobré si před zhotovením natřít ruce i pracovní desku buďto kuchyňským olejem anebo máslem.

Je všeobecně známé, že včelí vosk má žlutou barvu. Kdo tento odstín nemá příliš v lásce nebo touží po pestrobarevnějším vlastním výrobku, může jásat, jelikož do hry nyní přichází i barva v podobě různých barevných pigmentů v tuhém nebo práškovém stavu. Pigmenty jednoduše přidáme do roztaveného vosku, ale musíme si dávat pozor na předávkování. Barevné pigmenty se rychle rozpíjí, tudíž ke zbarvení budoucí svíčky postačí velmi malé množství. Je ale dobré barevné kombinace vyzkoušet ještě před nanášením na vlastní svíčku, abychom předešli nemilému překvapení zhatění celého díla.

Jak bylo zmíněno na začátku, na trhu se nacházejí různé druhy vosků k výrobě svíček. Vedle včelího je velmi oblíbený granulovaný vosk. Je to také nejjednodušší forma, jejíž pomocí vyrobíme vlastní svíci. Předem si zakoupíme granule požadované barvy a ty jednoduše nasypeme do připravené nádoby budoucí svíčky. Různým tvarováním docílíme pestrobarevného “zbarvení”, ale musíme si dávat pozor na to, že ono “zbarvení” bude viditelné pouze na obvodových stěnách dózy, tedy vnitřní modelování nám je k ničemu.

Stejně jako v případě výroby gelové svíčky, i zde na dno umístíme kovovým plíškem upevněný dostatečně dlouhý knot. Po nasypání granulovaného vosku do nádoby položíme novou svíčku do vodní lázně, kterou předtím opět přivedeme těsně pod bod varu. Necháme teplo působit, čímž docílíme roztavení vosku a se jednotlivé vrstvy spojí v jednu hmotu.
Ať již budeme vyrábět jakékoliv druhy svíček, nesmíme zapomínat na skutečnost, že při výrobě pracujeme s horkým materiálem a tomu musíme uzpůsobit i materiál, který chceme použít. Nejlepší jsou tepelně odolné nádoby z keramiky či tvrzeného skla.

Autor: Miroslav Loup Datum: 12.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Domácí výroba svíček I.09.12.2003
Výroba adventního věnce03.12.2003
Zhotovení adventního věnce29.11.2002

 Reakce na článek 3 příspěvky 
Od Téma Datum
JanNápad26.11.2006 22:33
lolekja vim14.02.2006 16:28
Mrazíkjak na to????14.02.2006 16:27
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038