Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůPřezimování pokojových rostlin Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Přezimování pokojových rostlin, zvláště pro začínající pěstitele, bývá složitým úkolem, který leckdy nekončí zrovna dobřeV létě většina rostlin spokojeně roste jakoby sama od sebe, bez potřeby přílišné pomoci, ale v zimě je tomu naopak. V zimě pokojové rostliny přestávají růst a někdy jejich listy žloutnou, dokonce opadávají, a pokud se má stát to nejhorší, rostliny hynou. Příčin můžeme nalézt několik. Především se jedná o příčiny mikroklimatické.

V zimě je mikroklima našeho bytu charakteristické výrazným snížením světelné intenzity a velmi suchým vzduchem, ze který může ústřední topení. Další problém pro pokojové rostliny představuje kolísání teplot způsobené větráním místnosti. Vedle těchto faktorů vnějších však musíme počítat také s faktory vnitřními (rostlinnými). Nejdůležitějším z nich je fakt, že většina rostlin prodělává během zimy tzv. růstový klid.

Teprve pokud přistupujeme k zimnímu pěstování s těmito poznatky, můžeme rostlinu správně ošetřovat. Především jde o to respektovat vzájemnou souvislost mezi zálivkou a teplotou vzduchu. Platí, že čím nižší teplota místnosti, tím méně se rostlina smí zalévat a naopak. Ještě opatrněji potom musíme k přistupovat k rostlině umístěné v místnosti s nižšími teplotami a v růstovém klidu, protože jí můžeme nepřiměřeným zásahem lehce ublížit.

Snažte se chránit pokojové rostliny před velkým kolísáním teplot, tedy větrejte krátce a dbejte na to, abyste udrželi uvnitř místnosti konstantní prostředí. Pokud přece jen musíte větrat déle a teploty venku se pohybují mezi O°a 10°C, je vhodné odstavit rostliny co nejdále od otevřených oken, protože teplota rychle klesá. Bude-li okno otevřené delší dobu a teploty venku jsou nižší, doporučuje se přenést rostliny na dobu větrání do jiné místnosti a vrátit je na jejich původní místo, až se vzduch znovu ohřeje. Také platí, že během zimy není dobré rostliny přesazovat, zvláště pak ne ty, jež prodělávají růstový klid. Není ani vhodné rostliny hnojit, neboť péče o ně by byla nevyvážená z důvodu nedostatku světla. Pro správný růst pokojových rostlin však musí být vyváženy všechny růstové faktory.

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 11.12.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Zima na stinné zahrádce01.02.2003
Vánoční hvězda - Euphorbia pulcherina - ponsetia31.01.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038