Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Co takhle dát si saunu I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Za zarošeným okýnkem dřevěných dveří se skrývá doslova peklo na zemi nebo také možná ráj. Když už člověk jednou vydrží to horko a vlhko a pak skočí do ledového rybníka, toto peklo se mu odvděčí léčebnými účinky. Zdraví prospěšné je v první řadě pro nasi duši. Parádní způsob relaxace a pozastavení v této hektické době. Sauna dobíjí baterie i našemu imunitnímu systému, který pořádně upevní v kramflecích, dále pak také cévní system a dokonce má tu schopnost odbourat zbytečné kalorie z našich špekatých těl a je vhodným lékařem i při revmatických obtížích. Tak proč si tedy nevybudovat svou vlastní domací saunu. Nebo je snad libo infrakabinku? Věrím tomu, že opravdový domací kutil zvládne cokoli.



1) Infrakabina či finská sauna ?

Před vlastním budovaním je vhodné si uvědomit co od sauny očekáváte. Jak často ji budete používat a kolik lidí ji bude navštěvovat a podle toho najít prostor o požadované velikosti. Dalším rozhodnutím je jestli dát přednost klasické sauně nebo si zřídit infrakabinu. Je důležité si zkusit na vlastním kožichu co Vašemu organismu nejlépe vyhovuje. Z technického hlediska je hlavním rozdílem topné těleso.

Infrakabina
Infračervená prohřívací tepelná kabina je dřevěná kabina, ve které jsou umístěny speciální zářiče. Bývá prostorově menší než finská sauna, vyznačuje se nízkou spotřebou el.energie a rychlým vyhřátím, a to za 5-10 minut. Teplota se zde pohybuje od 40 do 55°C. Pocení je mnohem intenzívnější neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání a není tedy třeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské. Infrasauny jsou k vidění především ve fitnes, ale to není důvod proč by si člověk co nemá nijak nateklé končetiny tento způsob prohřátí nemohl dovolit. Infrakabina je tak trochu africký šaman. Pomáhá při léčbě chřipky a při nachlazení, proti celulitidě a proti odbourávání kalorií je taktéž dobrým pomocnikem. No a o revmatických obtížích a řadě dalších zdravotních problémech ani nemluvě.

2) Venku či vevnitř ?
V neposlední řadě by si každý měl zvážit umístění ( na zahradě nebo přímo v domě ). Venkovní sauna by byla klasikou prapůvodních srubových saun, které jsou ještě rozšířeny hlavně na finském venkově. Tato dřevěná stavení se stavěla v dostatečné vzdálenosti od obydlí hlavně z důvodů možnosti požárů. Z dnešního pohledu je celodřevěné provedení a vzdálené umístění jako nepraktické. Prostě jsme líní a nemáme čas sami na sebe. Sauny dnes přímo navazují na obytný dům, jenž poskytuje zázemí s určitým hygienickým komfortem, možností odpočinku a pohybové aktivity. Ideálním doplňkem externí sauny je bazén. Zkrátka a dobře tento typ umožnuje plné využití okolní přírody k bezprostřednímu styku s čerstvým vzduchem, krásou přírody a hlavně klidem. Je jasné, že je nutné při hledání vhodného místa na stavbu brát zřetel na to, jestli je místo kryto před zraky nevítaných diváků (tak zvaných šmíráků ). I přes to všechno nás podmínky dnešního hektického života zahnaly do husté zástavby rodinných domů. Zde se výborně uplatní právě kabinové prohřívárny. Jejich výhodou je, že je můžeme umístit i ve stísněných prostorách. Například třeba i v rohu koupelny. Nutností je, aby bylo místo sauny lehce dostupné zchlazovacímu zařízení (sprchy, vany,bazénu se studenou vodou).

3) Budovatelský plán
Po důkladném promyšlení všech kritérií a nalezení vhodného místa si provedeme projektovou dokumentaci. V ní musí být vzaty v potaz všechny aspekty stavby. Ať už se jedná o finanční stránku stavby nebo o přesné rozměření a nákup jednotlivých komponentů. Velmi důležité je vytvořit si přesný pracovní postup.

4) Materiál
Veškerý materiál použitý v sauně musí být kvalitní, trvanlivý a hlavně odolný vůči vysokým teplotám. Proto se nedoporučuje nakupovat jej v supermarketech. Stalo se, že byly prodávány palubky ze skandinávského smrku a jak se lidově říká "se skandinávským smrkem neměly vůbec nic společného." Zde se opravdu vyplatí koupě u předních výrobců saun v ČR.

Podlaha sauny :
Nejlepší je rovně položená keramická dlažba,ale v případě nouze postačí i betonová podlaha.

Dřevěný obklad, palubovky a kryt na kamna se vyrábí hlavně ze :
skandinávský smrk - světlé dřevo s malými dostatečně zarostlými suky a minimálním obsahem pryskyřice
kanadská borovice - lehce načervenalá a má bezsukové dřevo
africká vrba Abachi - světlé bezsukové dřevo, jenž vyniká minimální tepelnou vodivostí a dlouhou životností
popřípadě se používá i topol a další měkké listnáče - dřevo je však pórovité, nemá takovou absorbční schopnost a brzy degraduje.

Autor: Ondřej Kellner Datum: 16.04.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 2 příspěvky 
Od Téma Datum
A-pool, s.r.o.Sauna16.01.2004 10:05
Luboš chottdotaz24.10.2003 13:25
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038