Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Práce na zahrádce - červenec Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada  ->  Zahrádka

První letní den již máme za sebou, dny se nám začínají pomalu krátit a to tedy znamená, že se nám rok přehoupl do své druhé poloviny. Se začínajícími prázdninami začíná i sklizeň drobného ovoce, čehož využijí především naše děti, kteří si užívají prázdnin na chatách.



U ovocných stromů bychom měli počátkem měsíce dokončit probírku plodů. Ještě odstraníme především plody napadené škůdci, plody různě zdeformované a malé. Pokud máme větve obtěžkané ovocem, především u broskvoní, je důležité větve podepřít, jinak by se mohly pod tíhou plodů zlomit. Stále ještě můžeme odlamovat mladé narůstající vlky, kolmo rostoucí a zahušťující větve.

Pokračujeme ve sklizni třešní, višní, podle dozrávání jednotlivých odrůd. Tento měsíc začnou dozrávat i rané odrůdy švestek a slivoní, meruňky, broskve a koncem měsíce i letní jablka. Ovoce sklízíme raději dopoledne, kdy není vyhřáté od slunce. V chladnějších a podmračných dnech můžeme sklízet po celý den. Sklizené ovoce uskladníme na chladném místě, buďto v kvalitním studeném sklepě nebo chladničce. Přebytky ovoce zpracováváme na kompoty, džemy, šťávy, ovocná vína, či ve spolupráci s některou pěstitelskou pálenicí na ovocné destiláty.

Rovněž sklízíme postupně podle zralosti rybíz, angrešt a maliny. U keřů angreštu bychom po sklizni měli provést preventivní postřik proti americkému padlí angreštovému, které poslední roky trápí nejednoho pěstitele. Můžeme použít např. osvědčené přípravky Bayleton 25 WP nebo Fundazol 50 WP. U jednouplodících odrůd malin vystříháme po sklizni odplozené výhony těsně u země a ponecháme 15 - 25 výhonů na běžný metr záhonu, množství přizpůsobíme podle bujného růstu jednotlivých odrůd.

Skončila i hlavní sklizeň jahod. Po sklizni jahodovnu vyčistíme od nemocných listů, případně nemocných nebo neplodících rostlin, odstraníme narůstající šlahouny a přihnojíme např. Cereritem. V případě, že máme jahodovnu již starší, slabě plodící, připravíme si nejlépe na jiném místě záhon pro založení nové. Záhon řádně odplevelíme, zryjeme a přihnojíme dobře vyzrálým kompostem. Záhon poté urovnáme a necháme slehnout. Ze starého jahodového záhonu můžeme použít nové sazenice, narostlé ze šlahounů zdravých a dobře plodících matečních rostlin. Sazenice musí být dobře zakořeněné, proto můžeme vybrané sazeničky háčky z drátů přichytit k zemi, aby lépe zakořenily. Většinou se pro tyto účely používají první dvě sazenice na šlahounu. Zbytek šlahounu odstřihneme, aby vybrané sazenice zesílily. Koncem července nebo počátkem srpna zakořeněné sazenice vysadíme na připravený záhon a zalijeme. Můžeme na záhon rozprostřít černou mulčovací textilii, vyměřit spon výsadby, vystřihnout otvory, do kterých sazenice zasadíme. Textilii musíme na okrajích záhonů přihrnout zemí nebo zatížit. Mějme na paměti, že čím dříve sazenice vysadíme, tím více budou již v prvním roce plodit.

Na zeleninových záhonech pokračujeme v průběžné sklizni salátů, kedlubnů, ředkviček a vyséváme nové, dále sklízíme hrášek a fazol atd. Všechny záhony pravidelně kypříme a odplevelujeme, zakořeněný a vzrostlejší plevel nám později zabere více času a rychle se množí. Za suchého počasí zaléváme odraženou vodou. Okurky a rajčata zaléváme spodem, ke kořenům. Okurky vyvazujeme na podpěry, abychom lépe předcházeli napadení plísní okurkovou. Jako preventivní ochranu můžeme použít postřik např. přípravky Acrobat MZ, Champion 50 WP a další, ale dbáme na předepsanou ochrannou lhůtu použitých přípravků, od ošetření, do sklizně plodů. U tyčkových rajčat stále vylamujeme boční výhony, čímž podpoříme vyšší plodnost. U rajčat hrozí za vlhkého a teplého počasí napadení především plísní bramborovou nebo hnědou skvrnitostí rajčat. Proti plísni bramborové použijeme např. stejné přípravky jako u okurek, tedy Acrobat MZ, Champion 50 WP nebo jiné, což je pro nás jednodušší, že připravujeme jeden druh postřiku na obě plodiny. Proti hnědé skvrnitosti použijeme Rovral FLO nebo Rovral 50 WP. Preventivně můžeme přípravky proti těmto chorobám střídat, a to vždy po 14 dnech. Opět dodržujeme ochrannou lhůtu po postřiku. Proto postřiky provádíme v době dozrávání vždy, až po sklizni zralých plodů. Plodovou zeleninu přihnojíme některými k tomu určenými hnojivy. Vždy se řídíme návodem a zbytečně záhony nepřehnojujeme.

Nastává též čas sklizně česneku a koncem měsíce i cibule. Správnou dobu sklizně česneku poznáme, když se u česneku paličáku začnou napřimovat ponechané kontrolní květní stvoly a u česneku nepaličáku žloutne nať. U cibule začneme se sklizní, když nať u krčků cibule zatáhne a asi u poloviny rostlin polehne. Sklizeň i posklizňové ošetření je u česneku i cibule obdobné. Rostliny na oschlém záhoně opatrně podryjeme, nadzvedneme a za nať opatrně vytáhneme. Česnek nebo cibuli opatrně a zlehka očistíme a necháme na záhoně zaschnout. Potom je po několika svážeme k sobě a zavěsíme na suchém a vzdušném místě, kde nať doschne. S dalším očištěním raději nespěcháme. Záhon po sklizeném česneku a cibuli mělce zryjeme, vyčistíme od zbytků, přihnojíme Cereritem a urovnáme. Po slehnutí tam přesadíme předpěstované sazenice zeleniny pro podzimní sklizeň.

Sklízíme rané brambory. U pozdních odrůd kontrolujeme, zda nejsou napadeny mandelinkou bramborovou, jejíž larvy dokáží po přemnožení nať na záhoně zničit. Proti nim použijeme postřik přípravkem např. Bancol 50 WP, Vaztak 10 EC a jiné. Nejvážnější chorobou brambor je bezesporu plíseň bramborová. Plíseň napadá nať, ze které je splavována na zem a odtud napadá i hlízy, které pak bývají druhotně napadány hnilobami.

Proti plísni bramborové použijeme některý z dostupných prostředků, jako příklad uvádím např. Acrobat MZ, Champion 50 WP, Kuprikol 50 atd.

Na květinových záhonech stejně jako u zeleninových pravidelně plejeme a kypříme. Odstraňujeme odkvetlá květenství, především u růží, mimo sadových růží, u kterých chceme mít pro okrasu velké šípky. Popínavé rostliny včas přivazujeme k podpěrám. Za suchého počasí zaléváme.

Nadále pokračujeme v sečení trávníků. Za suchého počasí sečeme raději v podvečer a nesečeme jej nízko, hodně by proschl. Navíc trávníku prospěje po posečení, jeho zalití. Podle četnosti sečení, je nutné úměrně trávník přihnojovat. Na trhu je několik typů hnojiv pro trávníky, aplikovatelná zálivkou nebo rozhozem nebo kombinovaná s herbicidy proti plevelům v trávnících.


Autor: Petr Kocanda - Kocour Datum: 04.07.2002


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
FrantaPochvala17.11.2002 16:51
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038