Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůOhýbáme plech II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dílna  ->  Pomůcky

Vlastní ohyb u plechů do síly 0,8 mm (u hliníku a mědi i více) provedeme jen pouhým tlakem na plech v celé délce ohybu třeba kusem plochého materiálu. Ohyb potom "doladíme" kladivem (výhradně přes plochý kovový materiál!). Použijeme pouze ten materiál, který má tloušťku nejméně 10 mm a délku přes celý ohyb, aby jeho okraje nezanechaly na plechu stopy.Silnější plechy už pouhou rukou neohneme, k ohýbání musíme použít úderů. Používáme k tomu výhradně palice s polyamidovými (silonovými) vložkami, protože dřevěné palice jsou u silnějšího plechu málo účinné.

Nejdůležitějším úkolem při ohýbání plechů je stanovit správnou délku rozvinutého přístřihu a souřadnice, kde budeme plech ohýbat, aby výsledný tvar, který budeme z plechu vyrábět, měl požadované rozměry v co možná nejmenších tolerancích. (Např.: víčko na krabici musí dosednout volně, ale bez zbytečné vůle.) Jestliže budeme plech silný 1 mm ohýbat podle rysek vzdálených od sebe 100 mm, bude výsledný rozměr 103 až 105 mm, případně i více, závisí to na poloměru ohybu. Rozměr ještě nabude o sílu plechu a také o poloměr ohybu. Přístřih musí být tedy o něco kratší než je součet kót.

Výpočet délek přístřihů se v průmyslu provádí podle normy ČSN 017009. Příslušné rozměry můžeme najít v této normě nebo v tabulkách publikovaných řadou strojírenských příruček. Pro správnou aplikaci musíme vždy přesně dodržet poloměr ohybů, což bez ohýbačky nebo lisovacího nástroje prakticky nelze. Z plechu, který budeme zpracovávat, odstřihneme proužek (případně několik proužků) široký 10 až 15 mm. Vyznačíme na něm místa budoucích ohybů, odečteme sílu plechu a nanesené údaje si zapíšeme. Pamatujeme si také, ze které strany byl plech při ohýbání ohnut. Výsledné rozměry změříme po provedení ohybů a podle odchylek provedeme korekce. Je samozřejmé, že plech při ohýbání upínáme stejným způsobem, aby nárůst rozměru probíhal ve stejném směru.

Autor: Michaela Štěpánková Datum: 21.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038