Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Ohýbáme plech II. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dílna  ->  Pomůcky

Vlastní ohyb u plechů do síly 0,8 mm (u hliníku a mědi i více) provedeme jen pouhým tlakem na plech v celé délce ohybu třeba kusem plochého materiálu. Ohyb potom "doladíme" kladivem (výhradně přes plochý kovový materiál!). Použijeme pouze ten materiál, který má tloušťku nejméně 10 mm a délku přes celý ohyb, aby jeho okraje nezanechaly na plechu stopy.Silnější plechy už pouhou rukou neohneme, k ohýbání musíme použít úderů. Používáme k tomu výhradně palice s polyamidovými (silonovými) vložkami, protože dřevěné palice jsou u silnějšího plechu málo účinné.

Nejdůležitějším úkolem při ohýbání plechů je stanovit správnou délku rozvinutého přístřihu a souřadnice, kde budeme plech ohýbat, aby výsledný tvar, který budeme z plechu vyrábět, měl požadované rozměry v co možná nejmenších tolerancích. (Např.: víčko na krabici musí dosednout volně, ale bez zbytečné vůle.) Jestliže budeme plech silný 1 mm ohýbat podle rysek vzdálených od sebe 100 mm, bude výsledný rozměr 103 až 105 mm, případně i více, závisí to na poloměru ohybu. Rozměr ještě nabude o sílu plechu a také o poloměr ohybu. Přístřih musí být tedy o něco kratší než je součet kót.

Výpočet délek přístřihů se v průmyslu provádí podle normy ČSN 017009. Příslušné rozměry můžeme najít v této normě nebo v tabulkách publikovaných řadou strojírenských příruček. Pro správnou aplikaci musíme vždy přesně dodržet poloměr ohybů, což bez ohýbačky nebo lisovacího nástroje prakticky nelze. Z plechu, který budeme zpracovávat, odstřihneme proužek (případně několik proužků) široký 10 až 15 mm. Vyznačíme na něm místa budoucích ohybů, odečteme sílu plechu a nanesené údaje si zapíšeme. Pamatujeme si také, ze které strany byl plech při ohýbání ohnut. Výsledné rozměry změříme po provedení ohybů a podle odchylek provedeme korekce. Je samozřejmé, že plech při ohýbání upínáme stejným způsobem, aby nárůst rozměru probíhal ve stejném směru.

Autor: Michaela Štěpánková Datum: 21.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Jak na červotoče? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038