Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  KontaktLeden a stonavé rostliny I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada

Vaše zahrádka spokojeně odpočívá pod sněhovou čepicí a s ní i různé choroby a škůdci. Ve vytápěném skleníku, zimní zahradě nebo doma na vašem okenním parapetu, se však mohou objevit nepříjemná překvapení. Je důležité se na ně připravit již teď, abyste nebyli zaskočeni a dokázali rychle svým rostlinám pomoci.Právě na těchto místech bedlivě sledujte zdravotní stav všech rostlin. Jakákoliv změna zbarvení, schnoucí až opadávající listy, tvorba lesklého a lepkavého povlaku na jejich povrchu nebo vykousané otvory v nich, to mohou právě být příznaky napadení škůdci. Nejčastěji to bývají třásněnky, mšice, červci a svilušky. Společné mají to, že jsou většinou jen nesnadno zjistitelní.

Škůdci pokojových rostlin (stejní se vyskytují také ve skleníku či fóliovníku) jsou velice malí a proto jejich výskyt zaregistrujeme často až když rostlina jeví větší známky poškození. Ale nebojte se. Škůdců pokojových rostlin není ve skutečnosti příliš mnoho. Když je správně určíte, není těžké se jich zbavit. Na tomto místě vám proto poskytnu jejich podrobný popis.

Bezkřídlí

Červci
Jsou větším přisedlým nebo jen velmi málo pohyblivým hmyzem. Jsou pokrytí bílým voskovým výměškem, který připomíná vatu. Najdete je většinou na okrasných rostlinách, ojediněle v koloniích.

Třásněnky
Drobný, štíhlý hmyz. Tvar těla je úzce protáhlý až čárkovitý se zašpičatělým zadečkem. Články tykadel jsou korálkovité, na hrudi jsou někdy patrné lalůčky základů křídel. Barvy žlutobílé, žlutozelené až oranžové. Povrchová pletiva napadených rostlin žloutnou. Jsou-li rostliny napadeny silně, dostávají šedostříbrný nádech a na povrchu rostlin se hojně nalézají černé lesklé kapičky trusu.

Svilušky
Jsou to drobní, pavoučkovití roztoči. Mají čtyři páry nohou, jsou dlouze chlupatí a 1 mm velcí. Barvy hnědozelené až žluté s dvěma velkými tmavými ramenními skvrnami, či oranžově červené. Najdete je většinou na spodní straně listů v koloniích zapředených pavučinkami.

Vrtalky
Jsou to drobné, červíkovité a beznohé larvičky. Jejich barva je bělavá, neboť žijí uvnitř bělavých a klikatých chodbiček v listech rostliny. V domácnostech se objeví jen zřídka, ale o to větší pozor si na ně dejte ve sklenících.

Chvostoskoci
Jedná se o maličký, štíhlý a čárkovitý hmyz bělavé či šedavé barvy. Objevují se hlavně po zalití na povrchu půdy v květináčích nebo kontejnerech. Při vyrušení skáčí.

Příště se podíváme na živočichy okřídlené. Bude se jednat o již vylíhlé mšice, molice a jiné, jejichž larvy jsme zde právě popsali. Je tedy logické, že je třeba likvidovat již larvy těchto škůdců. Přejeme vám mnoho úspěchů v tomto miniaturním, ale o to zákeřnějším boji.

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 05.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Leden a stonavé rostliny II.22.02.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038