Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna

pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Květák Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada  ->  Zahrádka

Pokračujeme v seriálu článků z knihy Jindřicha Vaňka. Druhé část série bude věnována jednotlivým druhům zeleniny a způsobu jejich pěstování. První díl druhé části série přináší informace o pěstování květáku.

Objevte vlnitou část Jižní Moravy, objevte Moravské Toskánsko...Květák bezpodmínečně vyžaduje půdu nejlepší, silně již na podzim vyhnojenou a hluboce zrytou. V době vývinu na záhonech pak hojně vlhka. Jen přímý úpal sluneční mu nesvědčí, ač, má-li vyvinouti veliké růže, nesmí mu chyběti i dostatek slunečního světla.

Rozeznáváme odrůdy rané, polorané a pozdní. První dvě skupiny vysazujeme na 50-60 cm, pozdní květáky na 60-70 cm. Hustá výsadba není ku prospěchu vývinu rostlin, tedy ani růží. Čím větších objemů nabude rostlina sama, tím větší a pevnější vyvine také růži.

Rané květáky jsou: Haagův zákrsek, dánský zákrsek, Pražské dítě a Helios. Abychom sklízeli záhy, vyséváme semeno již na začátku března do poloteplého pařiště. Polorané jsou: Maltánský obr, erfurtský velký raný. Tyto vyséváme v dubnu do chladného pařiště. Pozdní odrůdy, která již ve volné půdě zřídka vyvinou růže, ale povětšině až po založení do hlubšího pařiště v říjnu a listopadu, jako frankfurtský, také vlašský či italský zvaný a Standholský, vyséváme do konce dubna do začátku května, třeba již na chráněné místo v zahradě.

Zvláště u květáku jest prospěšné přepichování semenáčků, jakmile vyvinují první skutečný list. Tím přinutíme rostlinky k vyvinutí hojnějších kořínků, také ale mohou se na více místa lépe vyvinouti a vysadíme-li je pak na záhony, aniž by ve vzrůstu ochably, rychle se vyvinují dále. Abychom ale místo na záhonech lépe využili, můžeme záhon osázeti dřívě ranějším salátem, který dospívá k řezu, než květák listy více rozkládá. Podotknouti dlužno ještě, že není na prospěch s výsadbou květáku z jara mnoho spěchati. Není totiž květák tak choulostivý, že by jej pozdní jarní mrazíky snad ještě zničily - ale nachladne-li, předčasně vyvinuje růže, ovšem jen zcela malé. Je dosti času, vysazujeme-li květák v první polovici května, ovšem sazeničky již dobře otužilé.

Také ale podzimní a pozdnější odrůdy, pokud je zakládáme do pařiště pro pozdější sklizeň růží, není dobře ponechávati ve volné půdě tak dlouho, až je zasáhnou citelnější mrazy. Také v takových případech vyvinou rostliny růže předčasně, pouze malé. Jakmile se povětrnost silněji ochladí, se šetřením kořenového balu rýčem rostliny vyzvedneme. Pařiště kryjeme okny, za dne hojně vzduchujeme a na noc, hrozí-li mráz, pokládáme na okna rohožky. Máme-li prostornější sklep, i sem můžeme květáky přenésti.

Jakmile zpozorujeme, že květák vnitřní listy začíná rozevírati a mezi nimi se ukazuje zárodek růže, buď listy nahoře lýkem stáhneme, nebo velké první listy dovnitř zalomíme, aby k vyvinující se růži nemohlo vnikati sluneční světlo, které způsobuje snadné žloutnutí nebo růžovění a pukání růží. Pak denně rostliny přehlížíme a vyvinuté růže sklízíme, aby nerozpukaly, čímž ztrácejí na hodnotě.

Autor: David Kozák Datum: 18.10.2004 18:33:35


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Mangold07.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Lebeda zahradní06.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Anglický špenát03.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čtyřboč rozkladitá02.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Špenát01.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Polníček26.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Štěrbák24.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Hlávkový salát22.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čekanka19.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel k řezání18.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel kořenová16.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Řapíkatý celer15.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Celer11.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Karotky a mrkve10.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Kokoška09.11.2004

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Parametry horní frézky (12 komentářů)

Řezání vnitřních závitů (9 komentářů)

Ako nájsť stred kruhu? (4 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038