Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna

spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Květák Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada  ->  Zahrádka

Pokračujeme v seriálu článků z knihy Jindřicha Vaňka. Druhé část série bude věnována jednotlivým druhům zeleniny a způsobu jejich pěstování. První díl druhé části série přináší informace o pěstování květáku.Květák bezpodmínečně vyžaduje půdu nejlepší, silně již na podzim vyhnojenou a hluboce zrytou. V době vývinu na záhonech pak hojně vlhka. Jen přímý úpal sluneční mu nesvědčí, ač, má-li vyvinouti veliké růže, nesmí mu chyběti i dostatek slunečního světla.

Rozeznáváme odrůdy rané, polorané a pozdní. První dvě skupiny vysazujeme na 50-60 cm, pozdní květáky na 60-70 cm. Hustá výsadba není ku prospěchu vývinu rostlin, tedy ani růží. Čím větších objemů nabude rostlina sama, tím větší a pevnější vyvine také růži.

Rané květáky jsou: Haagův zákrsek, dánský zákrsek, Pražské dítě a Helios. Abychom sklízeli záhy, vyséváme semeno již na začátku března do poloteplého pařiště. Polorané jsou: Maltánský obr, erfurtský velký raný. Tyto vyséváme v dubnu do chladného pařiště. Pozdní odrůdy, která již ve volné půdě zřídka vyvinou růže, ale povětšině až po založení do hlubšího pařiště v říjnu a listopadu, jako frankfurtský, také vlašský či italský zvaný a Standholský, vyséváme do konce dubna do začátku května, třeba již na chráněné místo v zahradě.

Zvláště u květáku jest prospěšné přepichování semenáčků, jakmile vyvinují první skutečný list. Tím přinutíme rostlinky k vyvinutí hojnějších kořínků, také ale mohou se na více místa lépe vyvinouti a vysadíme-li je pak na záhony, aniž by ve vzrůstu ochably, rychle se vyvinují dále. Abychom ale místo na záhonech lépe využili, můžeme záhon osázeti dřívě ranějším salátem, který dospívá k řezu, než květák listy více rozkládá. Podotknouti dlužno ještě, že není na prospěch s výsadbou květáku z jara mnoho spěchati. Není totiž květák tak choulostivý, že by jej pozdní jarní mrazíky snad ještě zničily - ale nachladne-li, předčasně vyvinuje růže, ovšem jen zcela malé. Je dosti času, vysazujeme-li květák v první polovici května, ovšem sazeničky již dobře otužilé.

Také ale podzimní a pozdnější odrůdy, pokud je zakládáme do pařiště pro pozdější sklizeň růží, není dobře ponechávati ve volné půdě tak dlouho, až je zasáhnou citelnější mrazy. Také v takových případech vyvinou rostliny růže předčasně, pouze malé. Jakmile se povětrnost silněji ochladí, se šetřením kořenového balu rýčem rostliny vyzvedneme. Pařiště kryjeme okny, za dne hojně vzduchujeme a na noc, hrozí-li mráz, pokládáme na okna rohožky. Máme-li prostornější sklep, i sem můžeme květáky přenésti.

Jakmile zpozorujeme, že květák vnitřní listy začíná rozevírati a mezi nimi se ukazuje zárodek růže, buď listy nahoře lýkem stáhneme, nebo velké první listy dovnitř zalomíme, aby k vyvinující se růži nemohlo vnikati sluneční světlo, které způsobuje snadné žloutnutí nebo růžovění a pukání růží. Pak denně rostliny přehlížíme a vyvinuté růže sklízíme, aby nerozpukaly, čímž ztrácejí na hodnotě.

Autor: David Kozák Datum: 18.10.2004 18:33:35


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Mangold07.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Lebeda zahradní06.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Anglický špenát03.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čtyřboč rozkladitá02.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Špenát01.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Polníček26.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Štěrbák24.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Hlávkový salát22.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čekanka19.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel k řezání18.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel kořenová16.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Řapíkatý celer15.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Celer11.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Karotky a mrkve10.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Kokoška09.11.2004

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Rekonstrukce podlah - 2. vydání (12 komentářů)

Skleník doma II. (1 komentář)

Skleník doma I. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038