Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt



Přírodní vánoční svícen Vytisknout...
Jak na to

Předvánoční doba je období, kdy se zvláště v domácích pracích může projevit fantazie každého z nás. Neznamená to jenom efektivnější poklízení, tak zvaný generální úklid celého domu, který sebere mnoho sil při odstraňování nečistot z míst, na která se během roku ani nevzpomnělo. Adventní doba hlavně přeje domácím kutilů v možnosti projevit se při výrobě (před)vánočních dekorací domova.



Jedním z mnoha symbolů vánočních svátků je "hlavní" svícen, který nám na Štědrý večer plápolá na stole a při svitu jeho svíčky nasáváme pravou a neopakovatelnou atmosféru vánoc. Pravda, vánoční svícen si můžeme koupit, můžeme tím nechat vydělat prodejcům, ale proč si jej nevyrobit sami doma, když jeho tvorba je tak jednoduchá? A přispějeme tím vlastní rukou a fantazií ke spokojenému strávení vánočních svátků.

Na výrobu vánočního svícnu spotřebujeme ryze přírodní materiály. Budeme potřebovat malé prkýnko, jehož rozměry si upravíme podle potřeby a touhy po malém či velkém svícnu. Materiálovou přípravu doplníme o jeden větší hřebík, vázací drát, větvičky z jehličí a příruční nářadí.

Prkýnko nejprve zbavíme veškerých nečistot, pokud bude hrubšího a zašlejšího povrchu, můžeme je pomocí hoblíku upravit do "pokojové" podoby. Doprostřed upraveného prkýnka zespodu zatlučeme hřebík s rozklepanou špičkou, čímž předejdeme nechtěnému rozštípnutí prkýnka.

U dalšího kroku budeme potřebovat vázací drát. Jím rovnoměrně podvážeme celé prkýnko. Počáteční "očko" uvážeme kolem hřebíku. Postupujeme tak, že drát vedeme ve směru protilehlých rohů, takže z drátu vznikne hvězdicovitý tvar. Prkýnko musíme omotávat drátem zvolna, jelikož následně jím budeme provlékat uříznuté větvičky.

Jakmile máme prkýnko omotané, vezmeme připravené větvičky a od největší po nejmenší je nastrkáme pod drát. Ten průběžně dotahujeme, aby nám již umístěné větvičky nevypadly. Zastrkování provádíme stylem, že konci větviček směřujeme k hřebíku a umísťujeme je tak, aby jehličí tvořilo jakýsi vějíř. Takto postupujeme celou dobu, dokud plochu prkýnka "neobalíme" větvičkami a vlastní základ svícnu nebudeme mít hotový.

Abychom jej vizuálně obohatili, můžeme některé větvičky nastříkat stříbrnou barvou anebo koupit barevné větvičky umělé. Ty potom střídmě umístíme kolem středu svícnu a na povrchu ostatních přírodně zbarvených větviček. Tím máme základ svícnu hotový a můžeme přejít k aplikaci vlastního zdroje světla - svíčky.

Na svícen se nejlépe hodí úzká a vyšší svíčka. Jelikož na její napichování nebudeme díky větvičkám pořádně vidět, předem si na jejím dně připravíme dírku zahřátým hřebíkem. Stejně tak nahřejeme například zapalovačem hřebík ve svícnu a svíčku pomale nasuneme. Zahřátý hřebík způsobí, že se vosk v dírce rozteče a jakmile zaschne, tak vlastní svíčku s hřebíkem spojí a my tím získáme stabilitu.

Takto připravený svícen pouze doplníme vánočními ozdobami a máme jej připravený na štědrovečerní hostinu. Jelikož je příprava velmi jednoduchá, můžete tím pověřit i své mladé ratolesti, pokud nějaké máte, které tak při navozování vánoční atmosféry přiloží též ruku k dílu.

Autor: Miroslav Loup Datum: 16.12.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Vánoční ozdoby z dílny domácí14.12.2003
Zhotovení adventního věnce29.11.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Politúry na nábytok z včelieho vosku (13 komentářů)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038