Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůStavba kamenného krbu VII. Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům

Protože vlastní stavbu krbu máme již za sebou, podíváme se tentokrát na provoz krbu, krbové vložky a spalování.Jak již bylo řečeno v úvodu, výběr krbové vložky má vliv především na úspory paliva a výhřevnost. Na trhu je nabízí řada výrobců a prodejců, na většinu z nich jsou pak poskytovány až pětileté záruky. Vhodné jsou například krbové vložky v konstrukčním provedení TURBO FONTE. Vycházejí z vyspělých technologií a na jejich výrobu jsou použity kvalitní materiály. Obvodový plášť krbové vložky je vytvořen z 6-7 mm litinových plátů, vyztužených speciálně navrženými reliéfy. Tyto reliéfy podstatně zvyšují tvarovou stálost tálů a na rozdíl od typů se silnějšími tály se mnohem rychleji prohřívají. Při zapáleném ohni také umožňují velmi příjemný pohled do ohniště. Na vnějším plášti jsou výstupky, které zvětšují sálavou plochu krbové vložky a v závislosti na tom i její účinnost a výkon. Tvary a rozmístění výstupků na plášti krbové vložky se liší podle toho, k jakému použití byly určeny. Hustě koncipované výstupky jsou určeny k montáži opláštění s ventilátorem, který vhání vzduch do opláštění. Vložky tohoto typu jsou také sešroubovány nerezovými šrouby, které jsou odolnější vůči korozi i vůči tepelnému namáhání. K utěsnění spojů mezi jednotlivými částmi vložky se na rozdíl od jiných typů nepoužívá kamnářský tmel, ale speciální 5 mm silné těsnění. Tím je umožněna plná rozebíratelnost vložky v případě potřeby při výměně tálů nebo při rozebírání z důvodů snížení hmotnosti. Tento typ těsnění rovněž netvrdne a tak nemůže dojít k jeho vydrolení, jak se někdy stává u klasických kamnářských tmelů.

Další předností tohoto typu jsou dva patentované systémy, kterými je řešena ekonomika provozu a čistota skla. Prvním je tzv. TDI - systém, neboli tři deflektory v jednom. Jejich prostřednictvím jsou spaliny rozváděny tak, aby v co možná největší míře předávali tepelnou energii na obvodový plášť krbové vložky. Toto uspořádání zajišťuje vysoce efektivní způsob spalování. Druhým patentem je systém VITRE CLAIRE - JASNÉ SKLO. Tento systém brání usazování spalin na skleněné ploše dveří. Tyto krbové vložky mají vyústění pro kouřovod většinou o průměru 200 mm nebo 250 mm a jsou vybaveny redukcí 200 - 180 mm. Dodávají se s dvířky i s vysouvacími mechanismy. Panty některých typů jsou zapuštěny do dveří tak, že nejsou vůbec vidět.

Spalování

Ke spalování je využívána kombinace primárního a sekundárního vzduchu. Primární vzduch je do topeniště nasáván průduchem ve dveřích a sekundární prostřednictvím dvou průduchů nade dveřmi. Při zatápění v krbové vložce je otvor ve dveřích maximálně otevřen, aby bylo zajištěno co největší okysličování spodní části topeniště. V době, kdy se vytvoří žhavé lože, se může přísun primárního vzduchu uzavřít a vzduch je od této chvíle do vložky nasáván průduchy nade dveřmi. Tím se neokysličuje prostor topeniště ve spodní části pod roštem a snižuje se spotřeba paliva. Nasáváním sekundárního vzduchu jsou okysličovány pouze plameny. Důsledkem toho je dodatkové spalování, které zvyšuje efektivitu spalování, ekonomiku a v neposlední řadě zkvalitňuje ekologická hlediska. Znovu okysličené plameny mají také vyšší teplotu, a proto i schopnost předat více tepelné energie na obvodový plášť vložky.

Autor: Antonín Suk Datum: 20.01.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Zateplování domu - III.22.10.2002
Zateplování domu - II.15.10.2002
Zateplování domu - I.08.10.2002

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038