Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Leden a stonavé rostliny II. Vytisknout...

V prvním díle tohoto seriálu jsme vás naučili rozpoznávat škůdce bezkřídlé, které v lednu můžete objevit ve svém skleníku, zimní zahradě či doma na okenním parapetu. Nyní vám poskytneme podrobný popis škůdců okřídlených. Je jich poměrně méně než tomu bylo v předcházejícím díle našeho seriálu, přesto si na ně dávejte bedlivý pozor, protože škody mohou napáchat podobné.



Okřídlení

Mšice
Je to drobný hmyz vejčitého tvaru těla. Má tenká nitkovitá tykadla a po stranách zadečku trubičky. Křídla jsou průhledná, blanitá, v klidu střechovitě složená nad zadečkem. Na rostlinách se vyskytují nejčastěji v koloniích. Často se nalézají i nalepené na žlutých lapacích deskách.

Molice
Jedná se o drobný sněhobílý hmyz, který po vyrušení rychle poletuje. Křídla jsou bílá a neprůhledná, v klidu střechovitě složená nad zadečkem. Různě se objevují na rostlinách a ve velkém počtu na žlutých lapacích deskách.

Smutnice
Jde o drobné, 2-4 mm velké mušky černé barvy. Mají dlouhá nitkovitá tykadla a dlouhé nohy. Křídla jsou šedočerná a blanitá, jsou na nich černě zbarvené žilky. Posedávají či poletují v blízkosti rostlin nebo na povrchu půdy.

Je však dobré mít na paměti, že kromě těchto hlavních a nejčastěji se vyskytujících členovců (bezkřídlých i okřídlených), se často ve sklenících a bytech objevuje mnoho jiných, většinou ale zcela neškodných organismů. Například se zde objevují: brouci, denivky, zlatoočka, mouchy nebo roztoči. Neošetřujte proto rostliny ukvapeně, a tím zbytečně. Ušetříte tím nejen peníze, ale sobě i vašim rostlinám zdraví.

Nyní se podíváme na nejčastější problémy rostlin v měsíci lednu a poskytneme vám několik dobrých rad. Přesvědčíte se také, že ne za všechny problémy mohou škůdci, někdy je jedinou příčinou špatná péče o rostlinu, jejímž napravením se mnohé zlepší.

Měknoucí a zahnívající cibule

Měknutí a hniloba kořenového krčku nebo zahnědlých vodnatých suknic uskladněné cibule jsou známkou napadení houbovou chorobou. Tato choroba se označuje jako krčková hniloba. Krčková hniloba se šíří infikovanými semeny nebo sazečkou, a to zejména za trvalého deštivého počasí. Šíření této choroby podporuje také nevhodné jednostranné přehnojení. Ochranou je moření semene či sazečky. Cibuli je také nutno sklízet za suchého počasí a to v době, kdy polehly aspoň dvě třetiny natě. Poté je třeba sušit ji na záhonu po dobu asi jednoho týdne a nakonec ji dosušit na vzdušném roštu. Nať je třeba odstranit až po jejím úplném zaschnutí. Důležité je také cibuli skladovat v chladu a suchu a vytřídit poškozené nebo napadené cibule.

Žloutnoucí listy pokojových rostlin

V období měsíce ledna, ale vlastně v celém zimním období, stojí za žloutnutím listů pokojových rostlin převážně fyziologické příčiny. Žloutnutí totiž bývá nejčastěji způsobeno narušenou rovnováhou mezi osvětlením, teplotou, zálivkou, ale i nevyrovnanou výživou rostliny. Takto postižená rostlina pak reaguje shazováním listů. Je dobré mít na paměti, že nemusí tedy jít nutně o napadení škůdcem nebo chorobou. Žloutnutí a opadávání můžeme předejít tím, že dodržujeme obecné zásady. V zimě poskytujeme rostlinám co nejvíce světla, tzn. že je výhodné umístit je co nejblíže k oknu (ovšem tady zase pozor na studený průvan a především větrání). Omezíme zálivku, nepřihnojujeme (a to hlavně ne dusíkem). Pokud listy rostlin žloutnou i v průběhu vegetační sezóny, jedná se s největší pravděpodobností o poruchu ve výživě. Často je vinen nadbytek vápníku v substrátu, který zabraňuje příjmu železa, které je právě součástí zeleného listového barviva. Tento problém řešíme opatrně přihnojením hnojivem s vyšším obsahem železa, postřikem nebo zálivkou vodným roztokem zelené skalice (0.2 - 0.4%).

Stříbrošedé listy pokojových rostlin

Pokud se objeví tento problém, prohlédněte spodní stranu listů pod silnější lupou. Pravděpodobně objevíte třásněnky nebo roztoče svilušky či jim příbuzné fytofágní roztoče. Třásněnky kladou vajíčka dovnitř měkkých rostlinných pletiv, která jsou potom vysávána vylíhlými mladými jedinci, ale i dospělci. Napadené rostliny chřadnou a mění barvu do stříbřitě šedavé. Bývají také pokryty olejnatými výkaly třásněnek, které vidíme jako malé, ostře ohraničené černé skvrny. Ochrana bývá složitější z toho důvodu, že některé třásněnky jsou odolné vůči chemickým přípravkům. Přípravky proti třásněnkám jsou také dosti jedovaté, proto pečlivě dodržujte hygienická opatření, předepsanou koncentraci a ochrannou lhůtu. K postřiku proti svilušce je vhodné přidat smáčedlo, například několik kapek Jaru. Dbejte taktéž na to, aby se postřik dostal hlavně na spodní stranu listů.

Červené skvrny na hvězdníku

Vaše rostlina je pravděpodobně napadena červenou spálou. Rostliny pěstujte na světlém, dobře větraném, sušším místě a zalévejte je opatrně tak, abyste nesmáčeli horní třetinu cibule, která by správně měla vyčnívat nad substrátem. Cibule můžete těsně před výsadbou mořit.

Autor: Pavla Fridrichová Datum: 22.02.2003


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Leden a stonavé rostliny I.05.02.2003

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038