Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajůVrtání skla Vytisknout...
Zeptejte se odborníka  ->  Řezání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak a čím vrtat sklo. (cca 4mm). Děkuji M.PavlikOdpověď:

Dnes se sklo vrtá nejčastěji diamantovými, trubkovými vrtáky. Jedná se o trubičku z niklové kompozice v níž jsou zality drobné diamantové částečky. Vrtá se jimi za přívodu vody na speciálních stolních vrtačkách. Tyto vrtáky lze koupit v různých průměrech např. od firem Dias Turnov, nebo Narex Praha. Jsou bohužel poměrně drahé, jednoúčelové a vyplatí se spíše pro sklenářské firmy. Nejsnazší je proto obrátit se na nejbližší sklenářství, kde Vám otvor vyvrtají za laciný peníz na počkání.

V amatérských podmínkách je možné provrtat sklo např. trojhranným pilníkem (zbroušeným do 3 ostrých hran) upnutým do sklíčidla vrtačky. Tato metoda se však spíše hodí ke zvětšení průměru stávajícího otvoru, protože prvotní proniknutí skrz sklo je zdlouhavé a pracné. Sklo se v podstatě oddrcuje a okraj otvoru je velmi hrubý.

U větších otvorů se postupuje tak, že se řízne několik soustředných řezů kolečkovým řezákem na sklo. Pak se střed zamýšleného otvoru "probije" kladivem proti kladivu a ve vzniklém otvoru se pak vylamují střepy podle předřezaných kruhů až k úplnému začistění otvoru. Postup je velmi náročný a vyžaduje značnou sklenářskou praxi.

Existují také metody "probrušování" pomocí měděné trubičky, nebo tyčky ve vrtačce s přídavkem různých práškových brusiv v petrolejové lázni. (Kolem zamýšleného otvoru se vytvoří ohrádka z dětské plastelíny, naplní se petrolejem a přídavkem brusiva, které se zadře do měděného trnu a probrušuje sklo).

Rovněž je možno otvor "prostřílet" technikou tryskání. Jedná se o použití intenzivního proudu písku (zrnka písku jsou unášena buď s tlakovým vzduchem, nebo vodou). Z novějších technik je možno zmínit právě prořezávání vodním paprskem (s přídavkem brusiva), které je velmi efektivní a umožňuje vyřezání libovolných tvarů i uprostřed skla.

Pro běžné vrtání kruhových otvorů však nadále zůstává nejméně rizikovým postupem návštěva nejbližšího sklenářství a vyvrtání otvoru diamantovým vrtákem za cca Kč15,-. Lépe vybavená sklenářství mají i vrtačky s dvěma vřeteny, kdy se vrtá současně dvěma vrtáky proti sobě. Otvor je pak velmi kvalitní a čistý.

Petr Závladský

RENESANCE - Umělecké sklenářství
Mánesova 3A
České Budějovice
370 01
Tel+Fax.: 038/9000385
International: +420 38 9000385
GSM: +420 604 150591


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
walasexistuje i vrták13.01.2003 22:46
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038