Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna

pameti.cz - paměťové moduly a flash Kingston a Transcend

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

Odběr novinek


Vrtání skla Vytisknout...
Zeptejte se odborníka  ->  Řezání

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak a čím vrtat sklo. (cca 4mm). Děkuji M.PavlikOdpověď:

Dnes se sklo vrtá nejčastěji diamantovými, trubkovými vrtáky. Jedná se o trubičku z niklové kompozice v níž jsou zality drobné diamantové částečky. Vrtá se jimi za přívodu vody na speciálních stolních vrtačkách. Tyto vrtáky lze koupit v různých průměrech např. od firem Dias Turnov, nebo Narex Praha. Jsou bohužel poměrně drahé, jednoúčelové a vyplatí se spíše pro sklenářské firmy. Nejsnazší je proto obrátit se na nejbližší sklenářství, kde Vám otvor vyvrtají za laciný peníz na počkání.

V amatérských podmínkách je možné provrtat sklo např. trojhranným pilníkem (zbroušeným do 3 ostrých hran) upnutým do sklíčidla vrtačky. Tato metoda se však spíše hodí ke zvětšení průměru stávajícího otvoru, protože prvotní proniknutí skrz sklo je zdlouhavé a pracné. Sklo se v podstatě oddrcuje a okraj otvoru je velmi hrubý.

U větších otvorů se postupuje tak, že se řízne několik soustředných řezů kolečkovým řezákem na sklo. Pak se střed zamýšleného otvoru "probije" kladivem proti kladivu a ve vzniklém otvoru se pak vylamují střepy podle předřezaných kruhů až k úplnému začistění otvoru. Postup je velmi náročný a vyžaduje značnou sklenářskou praxi.

Existují také metody "probrušování" pomocí měděné trubičky, nebo tyčky ve vrtačce s přídavkem různých práškových brusiv v petrolejové lázni. (Kolem zamýšleného otvoru se vytvoří ohrádka z dětské plastelíny, naplní se petrolejem a přídavkem brusiva, které se zadře do měděného trnu a probrušuje sklo).

Rovněž je možno otvor "prostřílet" technikou tryskání. Jedná se o použití intenzivního proudu písku (zrnka písku jsou unášena buď s tlakovým vzduchem, nebo vodou). Z novějších technik je možno zmínit právě prořezávání vodním paprskem (s přídavkem brusiva), které je velmi efektivní a umožňuje vyřezání libovolných tvarů i uprostřed skla.

Pro běžné vrtání kruhových otvorů však nadále zůstává nejméně rizikovým postupem návštěva nejbližšího sklenářství a vyvrtání otvoru diamantovým vrtákem za cca Kč15,-. Lépe vybavená sklenářství mají i vrtačky s dvěma vřeteny, kdy se vrtá současně dvěma vrtáky proti sobě. Otvor je pak velmi kvalitní a čistý.

Petr Závladský

RENESANCE - Umělecké sklenářství
Mánesova 3A
České Budějovice
370 01
Tel+Fax.: 038/9000385
International: +420 38 9000385
GSM: +420 604 150591


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Reakce na článek 1 příspěvek 
Od Téma Datum
walasexistuje i vrták13.01.2003 22:46
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Pěstujeme papriky (8 komentářů)

Pěstování rajčat (14 komentářů)

Stavba kamenného krbu I. (3 komentáře)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038