Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Extol - nářadí, které pracuje

Hynek Hrůza, 16. listopadu 2001

V dnešní době se na našem trhu s elektronářadím objevuje spousta firem, jejichž názvy jsou mnoha lidem zcela cizí. Abychom vám alespoň trochu přiblížili jejich výrobky, rozhodli jseme se vyzkoušet produkt jedné z nich. Konkrétně horní frézku Extol.

Zajímavé parametry
Horní frézka Extol nás zaujala nejen svou cenou, ale také svými parametry. Jeden z těch zajímavějších je výkon, který činí 1020W, což je ve své třídě jeden z nejvyšších (ostatní se pohybují od 600W do 800W). Další výhodou je upínání nástroje. V Extolu můžete upnout nástroje o průměru 6 a 8mm. Vzhledem k tomu, že rozměry dříků fréz se pohybují v rozměrech 6mm, 8mm a 12mm, to je velmi výhodné. Jiné horní frézky nám dávají k dispozici pouze rozměr jeden, většinou 6 nebo 8mm. Dále nás potěšil regulovatelný počet otáček (9000 - 28000 ot/min), který ještě stále není standartem. Zvláště u levnějších modelů.

Výbava
V krabici "extolky" nenajdete jen samotný stroj, ale také doraz, díky kterému můžete kopírovat okraj obráběné desky, hrot, pomocí kterého se dělají kružnice, a nástavec na odsávání pilin. Český návod je dnes už samozřejmostí danou zákonem.

Práce s frézkou
Ovládání je velice jednoduché. Dorazem lze měnit vzdálenost řezu od hrany a stejně tak jako měnit vnor do materiálu tím, že si nastavíme vertikální doraz. Ten se dá nastavit v rozmezí pěti centimetrů s tím, že i dosedací trny se dají nastavit na tři polohy, aniž by bylo nutné doraz po stupnici posouvat. Dosedací trny se dají pomocí matek taky nastavovat.Otáčky frézky se plynule nastavují otočným regulátorem, který je umístěn na vrchní části frézky. Na něm nám trochu vadilo, že stupnice nastavení otáček popsána pouze čísli 1 až 6. Bylo by praktičtější, napsat čísla, která alespoň symbolizují aktuální otáčky v nezatíženém stavu, jejichž vhodnost by mohla být v manuálu popsána.


Hned jak ji spustíte musíte počítat s tím, že vypínač je třeba stále držet , protože je bez aretace. Vzhledem k bezpečnosti se to dá pochopit, protože 28 000 otáček už umí nadělat pěknou neplechu. Jen ergonomie držení frézky a spínače by mohla být příjemnější.
Co se týká kvality opracovaných ploch, závisí to spíše na dobrých frézách, ale i tak "extolka" sedí dobře a nevibruje. Je potřeba dávat si pozor, aby plochy byly obráběny nesousledně, což znamená, že zabírající strana frézy by měla jít proti pohybu frézování. Jinak je zde nebezpečí vzniku menších nerovností na opracovávané ploše. Směr rotace frézy je na převodovce frézky naznačen.

"Extolka" obstála
Pokud člověk od frézky nežádá konstantní udržování otáček, nebo držátka odfiltrovaná od vibrací, bude s touto frézkou určitě spokojen. Potencionálního zákazníka určitě neodradí ani cena, která se pohybuje kolem 2000Kč.

Technické údaje uváděné výrobcem
příkon230V~50Hz
výkon1020W
otáčky9000-28000 ot/min
průměr stopkymax. 1/4" & 8 mm
průměr nožemax. 30 mm
výška zdvihu44 mm
průměr odsávače39 mm
hladina ak. tlaku85 dB(A)
hladina ak.výkonu105 dB(A)
vibrační zrychlení3,3 m/s2

Copyright © 2001 Domácí dílna