Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Jak vybírat vrtačku

-Red-, 7. února 2008

Vrtačky dnes umožňují obzvlášť snadnou práci. Účinné tlumení vibrací a promyšlená ergonomie nabízejí nejvyšší komfort v každé pracovní situaci. Jak vybrat tu správnou?

Vrtačky je možno použít pro přesné a čisté vrtání do většiny známých stavebních materiálů. Na vrtání do cihlové nebo betonové zdi je třeba použít vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka díru bezpečně vyvrtá aniž by porušila strukturu zdiva.

Vrtačky mají velice široké uplatnění. Kromě základní funkce vrtání se vrtačky mohou využít také ke šroubování, broušení s brusným nástavcem nebo míchání řidších materiálů. Za pomoci brusného talíře můžete obrusit dřevěné povrchy , zatímco s využitím drátěného kotouče se odrezují kovové konstrukce. Dnešní příklepové vrtačky jsou vybaveny rychloupínacím sklíčidlem dorazovou tyčí a mají ergonomický tvar, který při práci velmi oceníte.

Jak tedy vybírat vrtačku ?

Rozhodující při nákupu vrtačky je její výkon. Modely se 450 watty zvládnou kupříkladu vyvrtat otvor v betonu o průměru třinácti milimetrů. Naproti tomu takové 1000wattové vrtačce nečiní potíže ani dvoucentimetrová díra. U příklepových vrtaček je samozřejmostí možnost vypnutí příklepu, které je nutné při vrtání do dřeva či kovu. Výhodný je rovněž přepínač pravého a levého chodu, jenž pomůže při zaseknutém vrtáku, ale i při povolování či utahování šroubů a vrutů. Zájemce by rozhodně neměl pochybovat, byť jen na chvíli, o přednostech rychloupínacího sklíčidla. Vrtačky s tímto upínadlem nepotřebují žádnou přídavnou kličku, stačí vrták pouze vložit a klapnutím, respektive otočením je připevněn. Plynulou regulaci otáček řídí u příklepových vrtaček elektronika, s její pomocí může uživatel podle vrtaného materiálu měnit požadovanou rychlost. Specialitou je možnost nastavení kroutícího momentu, označovaného jako Power control, kterou lze využít při sériovém šroubování nebo při řezání závitů.





Copyright © 2001 Domácí dílna