Domácí dílna: Český magazín pro kutily

I bazény mají svá rizika

-dk-, 16. července 2004

Zahradní bazén je pro většinu z nás především synonymem zábavy a odpočinku. I bazény ale mají svá rizika - už protože se plní vodou, ve které se například malé dítě, ale i dospělý člověk může poměrně snadno utopit.

Účelem zahradního bazénu je sloužit k zábavě a odpočinku. Přesto i využití tohoto jinak veskrze příjemného prostředku však může mít svá rizika. O tom ostatně svědčí i stále ještě poměrně čerstvý příklad z Francie, kde dokonce vyšel zákon, podle kterého musí být od počátku letošního roku všechny nekryté bazény (včetně rodinných) opatřeny ochrannými prvky proti utonutí. Nejde však jen o možnost utonutí. Bazén to je především voda a ta, jak známo, z mnoha materiálů i ve velmi malém množství dělá klouzačku.

Bazény jsou rizikové především pro děti. A protože jen málokteré dítě odolá vábivé moci vody, je důležité se postarat především o to, aby děti nemělo co lákat. Nejúčinnějším ochranným prvkem je - jako ve všech podobných případech - důsledný dozor rodičů nebo jiné zodpovědné osoby. Ovšem pozornost každého dozoru s rostoucím časem zákonitě ochabuje a proto je třeba sáhnout po prostředcích, které by minimálně měly zabránit přímému pádu dítěte (ale třeba také zvědavého zvířete) do vody.


Krycí plachty, rolety a další prostředky

Možností, jak zabezpečit bazén je poměrně hodně. Asi nejjednodušší variantou je bezpečnostní zábradlí. Nemusí se nandavat a sundavat, není nijak závratně drahé a na svém místě může zůstat i v zimě. Má ale jeden zásadní problém - dá se poměrně snadno překonat.

O něco složitější, ale také výrazně účinnější, jsou krycí plachty či rolety. Krycí plachty navíc patří do základního vybavení snad každého bazénu, takže ji má každý k dispozici. V obou případech je však nutné ochranný prvek aktivovat, tedy zakrýt bazén. Jistě, je to práce navíc, ale vyplatí se. Minimálně v okamžiku, kdy někdo náhodně do bazénu spadne.

Dalším možným řešením, jak bazén zabezpečit, je jeho zastřešení. To je přínosné i prodloužením doby, po kterou je možné venkovní bazén využívat. Není ale zadarmo a je na každém, zda se rozhodne tuto investici realizovat.

Poměrně drahou formou ochrany je tzv. Aquasenzor. Na rozdíl od výše uvedených mechanických ochranných prostředků jde o moderní elektronický detektor pádu, který je propojen se sirénou.


Pozor na úrazy v okolí bazénu

Rizikovým místem nemusí být jen samotný bazén. Velmi nepříjemný může být také pád na vodou smáčeném nevhodném materiálu v jeho okolí. Kolem bazénu je proto více než vhodné používat materiály s protiskluzovou úpravou, které by měly většině potenciálních pádů zabránit.





Copyright © 2001 Domácí dílna