Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Bezpečnost práce s elektrickým nářadím

-Red-, 11. listopadu 2001

Bezpečnost práce je téma, kterému je třeba se věnovat celkem podrobně. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, co dokáže probíjející kabel, co udělá kombinace hoblovka - zářivka a jak jsou nebezpečné rotující plochy. Mnohdy na to člověk příjde, až je už pozdě.


1.) Při používání elektrického nářadí je nutno dodržovat základní bezpečnostní předpisy, aby se snížilo riziko požáru, úrazu elektrickým proudem a další.

2.) Po dobu používání je provozovatel povinen provádět prohlídky a zkoušky elektrického nářadí

3.) Elektrické nářadí je možno připojovat pouze do zásuvek, které splňují požadavky příslušných norem a jsou pravidelně revidovány.

4.) Před prvním použitím přístroje zkontrolujte shodu údajů na typovém štítku s parametry vaší sítě.

5.) Věnujte pozornost pracovišti. Udržujte si čistou pracovní plochu - neuklizené prostory a pracovní stůl zvyšují riziko úrazu. Nepracujte v dešti, mokrých nebo vlhkých prostorech. Pracujte při dobrém osvětlení.

6.) Nepoužívejte elektrické nářadí v blízkosti hořlavých látek nebo plynů. Chraňte se proti úrazu elektrickým proudem. Vyvarujte se doteku těla s dobře uzemněnou plochou (např. vodovodní potrubí, radiátory, sporáky, chladničky apod.)

7.) Ukládejte právě nepoužité nářadí. Pokud nářadí nepoužíváte, mělo by být uloženo na suchém a bezpečném místě.

8.) Nepřetěžujte nářadí. Svou práci provedete nejlépe a bezpečněji, když budete používat nářadí pouze v rozsahu, pro které je určeno. Používejte správné nářadí.

9.) Nepoužívejte malé nářadí a nástroje pro práce, na které je vhodné velké nářadí.

10) Nepoužívejte nářadí na to, co na co není určeno.

11.) Buďte správně oblečeni. Nenoste volný oděv nebo šperky - mohou být zachyceny pohyblivými částmi. Na dlouhé vlasy používejte ochranou čepici. Použijte ochranné brýle. Chraňte se brýlemi nebo ochranným krytem proti odletujícím třískám. Chraňte si zdraví.

12.) Používejte při opracování materiálu vhodné odsávání.

13.) Nepoužívejte kabel k přenášení nářadí. Nikdy nenoste nářadí za přívodní šňůru. Šňůru nevytrhávejte ze zástrčky. Chraňte kabel před teplem, olejem a ostrými hranami.

14.) Zajistěte si obráběný materiál. Používejte svěrák pro zajištění obráběného materiálu, je to bezpečnější a zůstanou Vám obě ruce na práci.

15.) Udržujte stabilní plochu. Pracujte pouze ve stabilní poloze a v rovnováze.

16.)Udržujte pečlivě nářadí. Nářadí udržujte vždy čisté a ostré. Dodržujte mazací předpisy a výměnné lhůty. Kontrolujte pravidelně přívodní kabel a je-li poškozen, opravte jej.

17.) Odpojte nářadí od sítě, v případě, že nářadí nepoužíváte nebo došlo k přerušení dodávky elektrického proudu

18.) Nezapomeňte odstranit klíče po seřízení.

19.) Po každé opravě nebo seřízení nářadí odstraňte používané nástroje.

20.) Před zasunutím vidlice do zásuvky zkontrolujte, zda je nářadí vypnuto. Buďte ostražití. Dávejte pozor na to, co děláte.

21.) Nepracujte s nářadím jste-li unaveni, pod vlivem alkoholu nebo drog. Používejte všechny smysly.

22.) Zkontrolujte nářadí. Před dalším použitím nářadí zkontrolujte, zda některé části nejsou poškozeny a pokud ano, jak může toto poškození ovlivnit další práci.

23.) Zkontrolujte sesazení pohyblivých dílů, lomy, upevnění, dotažení a veškeré další podmínky, které by mohlo ovlivnit funkci nářadí.

24.) Nepoužívejte žádné nářadí s poškozeným vypínačem nebo elektrickým kabelem.

Výstraha:
-Nepoužívejte žádné příslušenství nebo nástroje, které nejsou doporučeny v návodu pro obsluhu, aby nedošlo ke zbytečným rizikům nebo zraněním.
-Opravu svěřte odborníků.
-Jakékoliv opravy nářadí by měly být prováděny pouze v odborných dílnách, aby nedošlo k ohrožení jeho uživatele.





Copyright © 2001 Domácí dílna