Domácí dílna: Český magazín pro kutily

Nezbytné formality k zahájení stavby rodinného domku I.

Miroslav Loup, 28. listopadu 2002

Právě nadcházející zimní období je ideální k úvahám nad stavbou nového rodinného domku, či rekonstrukci stávajícího. Není žádným tajemstvím, že tzv. domy na klíč jsou díky své rychlosti a kompaktnosti dražší, než když si stejný dům postaví zákazník svépomocí.

Pokud v sobě máte stavební vlohy a nebojíte se pustit sólo do stavby či rekonstrukce domu, kterou plánujete na jarní měsíce, je již nejvyšší čas, začít s vyřizováním formalit, které jsou před vlastním zahájením stavby nutné a bez nichž by se při vlastní stavbě vyskytly nemalé problémy. Česká byrokratická vesnice je velice důmyslná a v podmínkách stavby myslí opravdu na vše, tedy pro klid obou stran je nejlepší mít písemný doklad od každé prováděné akce.

Máte tedy v plánu zahájit stavbu domu a nemáte ještě pozemek? Při koupi pozemku je obzvláště nutné být opatrný, aby se potencionální zákazník nespálil na pochybné firmě. Veškeré informace je nutné si nejprve ověřit na příslušném katastrálním úřadě. Mohlo by se totiž stát, že zakoupený pozemek nebude možné napojit na inženýrské sítě nebo komunikační síť, jelikož na základě územního rozhodnutí může být pozemek určen pro úplně jinou funkci, než jako zástavba. Někdy je také nutné vést zmíněné sítě po cizích pozemcích, k čemuž je nezbytný souhlas jejich vlastníků. Tato akce se většinou neobejde bez finanční kompenzace a nějakou částku zákazník také zaplatí při napojení na již stávající inženýrské sítě. Proto je vhodné, aby si budoucí stavebníci kupovali pozemek pro stavbu rodinného domu vždy zasíťovaný, nebo aby si některým z příslušných odborníků nechali prověřit, zda-li nehrozí některý z výše uvedených rizik. Velice důležité pro koupi pozemku a následnou stavbu je stanovení dané lokality v kontextu okolí. Tedy jaké jsou podmínky pro poměrné zastavění pozemku, výšku stavby, tvar střechy či použité materiály. Pokud si zákazník předem tyto informace zjistí a souhlasí s podmínkami, může bez ostychu podepsat kupní smlouvu.

Dalším krokem k úspěšnému nastěhování do nového rodinného domu je zpracování projektové dokumentace. Stavební zákon jasně definuje způsob dokumentace ke stavebnímu povolení a kdo je tuto činnost oprávněn vykonávat. Vlastní projektovou činnost, pod kterou se rozumí zpracování dokumentace staveb pro vydání stavebního povolení včetně statických a dynamických výpočtů konstrukcí staveb, musí zpracovat kvalifikovaná osoba. Tento projektant plně odpovídá za správnost a úplnost projektové dokumentace. Pokud není způsobilý některou část projektové dokumentace zpracovat sám, musí ke zhotovení dílčích částí projektové dokumentace přizvat projektanty s příslušnou specializací. Oprávněné osoby se musí prokázat příslušnými doklady a autorizačním razítkem, aby nedošlo k případu, že projektová dokumentace nebude úřady schválena právě pro nezpůsobilost projektanta. Aby nedošlo k nějakým nejasnostem z obou stran, je dobré uzavřít, i v těchto přípravných fázích, se zhotovitelem smlouvu o dílo, ve které se přesně specifikuje předmět díla. Jedna z hlavních zásad říká, že platba je možná až po pravomocném územním rozhodnutí či stavebním povolení.





Copyright © 2001 Domácí dílna