Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Založení zelinářské zahrady, část I. Vytisknout...
Jak na to  ->  Zahrada  ->  Zahrádka

Přinášíme vám první část seriálu "Vaňkův zahradnický rádce - Průvodce zahradnickou a domácí zahradou". Nabídneme vám kapitoly 'Poloha zahrady', 'Oplocení zahrádky' a 'Velikost a rozdělení zelinářské zahrady'.



Poloha zahrady

Podmínkou zdaru pěstování všech zelenin jest zabezpečení dostatečného přístupu světla a vzduchu k pěstovaným rostlinám. Zahrada, určená tedy pro pěstování zeleniny, musí býti položená volně, přece ale musíme se v každém případě snažiti nalézti takový pozemek, který by byl chráněný před nepříznivými větry severními a severovýchodními. Tedy pokud nám bude možné, budeme vyhledávati pozemek se sklonem, aspoň velice mírným proti jihu, jihozápadu nebo západu. Ovšem, při zakládání domácích zahrádek zelinářských, při rodinných, villových domcích nebo v koloniích nebude vždy dobře možno takové pozemky si vyhledávati a vybírati a musí se bráti pozemek takový, jaký je. Ale při zakládání a úpravě zahrady můžeme veškeré nedostatky pozemku napraviti tak, aby alespoň z části kladeným požadavkům vyhovoval.

Provedeme to tak, že při nutném pohybu půdy - vyrovnávání terénu na straně severní a severovýchodní pozemek, ovšem jen zcela mírně zvýšíme, k jihu a jihozápadu snížíme - ovšem jen tak, aby nenastal nepříznivý sklon, který by vyžadoval tvoření stupňů. Musíme si uvědomiti, že takto budou se záhonky sluncem lépe vyhřívati, že sazeničky alespoň z části budou chráněné před chladnými větry, a že proto budou se zeleniny vyvinovati rychleji a docílíme tak ranější sklizně.


Oplocení zahrádky

Zde působí spolu hlavně finanční prostředky, kterými může majitel zahrady disponovati. Dle toho upravíme oplocení buď zcela jednoduché a levné, nebo také mírně nákladnější. Ale i ono levné oplocení z tyček, s jakým se také nejčastěji setkáváme, můžeme si upraviti tak, aby vytrvalo dlouhou dobu. Pilíře nechť jsou z betonu, protože dřevěné sloupky, třeba důkladně impregnované, mají trvání pouze dočasné a po několika letech vyžadují výměny.

Tyčky jest s prospěchem před přibíjením zbaviti kůry, která po nějaké době samovolně by odprýskávala. Jest to důležité proto, že do puklin odprýskané kůry zalézá pak na podzim různý hmyz, který může na zelenině způsobovati v létě škodu (housenky bělásků a j.) a zde vyhledává úkryt a ochranu proti nepříznivým vlivům povětrnostním v zimě. Ostatně také zpola odprýskané tyčky v plotech nevyhlížejí příliš pěkně.

Jiný způsob oplocení jest laťkový. Je již o něco dražší, ale úhlednější. Nikdy ale neměli bychom přibíjeti laťky na hrubo řezané, protože takové zachycují mnoho vody a záhy podléhají hnilobě. Hlazené, (hoblované) laťky jsou nejen úhlednější, nýbrž i voda po jejich stranách zcela stéká, aniž by se dovnitř dřeva vsakovala, takže vydrží déle. Přece ale doporučuje se takové hlazené laťky ještě dvakráte natříti horkou fermeží (nemusí to býti barva), která je dobře konservuje a činí vzdornějšími proti povětrnostním vlivům.

Třetí způsob oplocení, již nákladnější, jest z drátěného pletiva, lépe silnějšího, protože je trvanlivější. Naprosto nepostačuje z drátu pozinkovaného a jest výhodné pletivo hned po napnutí, a pak vždy po dvou létech natříti dehtem, aby drát nerezavěl.

Tam, kde proudí z jara ještě ostré větry severní a severovýchodní, tuto stranu oplotíme krajinkami nebo prkny, po případě postavíme sem zeď, což v každém případě umožňuje celou plochu stěny, obrácené k jihu, výhodně využíti pěstováním tvarových ovocných stromků, révy vinné a pod.

Hezké jsou sice také ploty živé, založené z některých keřů, jako z habru, hlohu, ptačího zobu a pod. Ale nejen že samy zaujímají poměrně mnoho místa, jejich kořeny rozrůstají se daleko, odnímají pak mnoho živin ze záhonků nejblíže položených, ale zdržuje se v nich namnoze také různý hmyz.


Velikost a rozdělení zelinářské zahrady

Velikost zahrádky řídí se dle velikosti nabyté půdy, což bývá určováno již při parcelování stavebních pozemků. Tam, kde jest možno nabýti libovolně velkého pozemku, jest již snadnější získati potřebnou plochu pro založení dostatečně veliké zelinářské zahrady. Ovšem, že musíme také bráti v úvahu, kolik zeleniny budeme museti pro spotřebu vypěstovati a toto řídí se zase dle počtu členů rodiny a také dle toho, kolik zeleniny se spotřebuje vůbec, což kolísá dle toho, zda se zeleniny pojídá hodně nebo méně. Všeobecně ale jest možno počítati průměrně 100 m2 na dva členy rodiny.

Pokud se týče rozdělení zahrady zelinářské, navrhuje se zpravidla rozdělení na čtyři oddělení (stejně veliká) vzhledem ke střídání zeleninových kultur, ale jest vždy lépe, můžeme-li, rozdělení na šest dílů - ovšem dovoluje-li tomu velikost pozemku.

Kol dokola plotu upravíme si záhonky v šíři 1 m nebo 120 cm. Dále pak zase vyznačíme si cesty, možno-li opět 1 m široké, protože jsou pohodlnější pro dopravu hnoje na záhonky a j. Zbylou plochu protneme cestou podél uprostřed a buď napříč jednou (pro 4 oddělení) nebo dvakráte (pro šest oddělení). Zem z naznačených cest vybéřeme do hloubky 20 cm a rozhodíme po tabulích.

Pokračování...

Zdroj: Vaněk Jindřich: Vaňkův zahradnický rádce. Praha, Čsl. semenářské závody Jindřich Vaněk 1929.

Autor: -dk- Datum: 08.07.2004 11:22:44


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Mangold07.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Lebeda zahradní06.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Anglický špenát03.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čtyřboč rozkladitá02.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Špenát01.12.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Polníček26.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Štěrbák24.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Hlávkový salát22.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Čekanka19.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel k řezání18.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Petržel kořenová16.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Řapíkatý celer15.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Celer11.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Karotky a mrkve10.11.2004
Pěstování jednotlivých druhů zelenin: Kokoška09.11.2004

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038