Domácí dílna spotrebak.cz | pameti.cz | e-komerce.cz | svetnotes.cz  
Domácí dílna
-
spotrebak.cz - Nejlevnější spotřební materiál pro vaši tiskárnu ...

Domácí dílna
Aktuality Recenze Jak na to ? Bazar Diskuze

  Titulní strana

Služby serveru
mezi_menu
  Tipy a triky
mezi_menu
  Odborník radí
mezi_menu
  Katalog firem
mezi_menu
  Kalendář akcí
mezi_menu

O serveru

  Reklama

  Profil

  Kontakt

  Ochrana os. údajů



Pokládání podlahového korku Vytisknout...
Jak na to  ->  Dům  ->  Podlahy

Korek je v poslední době velmi oblíbený materiál. Lze ho použít nejen na pokládání ale i na obkládání. Je oblíbený především pro svůj příjemný povrch, který je na dotek teplý a měkký. Mimoto se velmi dobře udržuje a jeho pokládání zvládnete určitě sami...



Podlahový korek se prodává s různou povrchovou úpravou.

Povrchová úprava
Výhody
Nevýhody
Lakovaný, nebo fólie
Bezvadný povrch
Bez práce
Snadná údržba
Nedá se znovu lakovat
Nejdražší
Tvrdý vosk
Tvrdý vosk
Nutnost používat vždy správný vosk
Nedá se lakovat
Bez povrch. úpravy
(přírodní)
Nejlevnější
Lakováním se spojí do jedné plochy
Nutno nalakovat

Voskovaný korek je nutno po položení ošetřit kvalitním podlahovým voskem (olejem), určeným pro korek, i když je prodáván tzv. s povrchovou úpravou. Jinak se za krátký čas ušpiní a jedinou záchranou je ho přebrousit a znovu navoskovat. Lak by na něm totiž už nedržel.

Dále budu popisovat pokládku přírodního korku. Nutnost lakování se mi totiž jeví jako výhoda, protože se tím podlaha spojí do jedné vrstvy a nehrozí odchlipování.

Postup:

Korek se prodává většinou v podobě dlaždic 30 x 30 cm. V balíku je jich 10, nebo 11 (tj. cca 1m2). S tím je nutno počítat při nákupu. Tloušťka bývá 3 až 4 mm. Podotýkám, že na podlahu se dá položit jen podlahový korek, obkladový vypadá úplně jinak.

Nejprve je nutno odstranit původní podlahovou krytinu, v mém případě nalepený Jekor. To byla asi nejtěžší práce. Je nutno pečlivě odstranit případné zbytky lepidla, všechno by zhoršilo výsledek. Pokud je podkladem hladký a rovný beton, je možno lepit přímo na něj. Pokud je hrubý, nerovný, nebo děravý, je nutno použít vyrovnávací vrstvu, tzv. samonivelační stěrku. Použít přesně podle návodu, s ní zkušenosti nemám. V mém případě byl pod Jekorem poměrně rovný beton.

Na lepení je možno použít lepidla disperzní (ředitelná vodou - Distik, Korkkleber, atd.), nebo kontaktní - podlahový chemoprén. Vyzkoušel jsem obojí. Pro práci v létě bych jednoznačně doporučil chemoprén. Je ale nutno dobře větrat. Postup lepení se liší podle použitého lepidla.

Disperzní: Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou na spodní stranu ( u přírodního korku na hrubší stranu) i na podlahu. Je výhodné nanést si na podlaze pás lepidla o šířce dlaždice a délce cca 1m (na 3 - 4 dlaždice). Po nanesení položíme korek a tlakem do strany usadíme do přesné polohy. Lepidlo trochu "jede". Pozor, aby se nevytlačilo lepidlo ze škvíry na povrch, nebo naopak, aby v rozích nechybělo. Dlaždici přitlačíme, a pak po ní raději už nechodíme. Po chvíli můžeme opatrně celou plochu pošlapat, ale nepřehánět to. Přílišným tlakem se může lepidlo vytlačit do stran, a pak v některých místech může chybět. Nevýhodou je, že se mohou vytvořit boule. Korek totiž vodou mírně bobtná, může se vyboulit a tím utrhnout od podkladu. Po vyschnutí se srovná, ale už nedrží. Měl jsem několik míst, která při chůzi "mlaskala", ale po delší době se všechno srovnalo a problémy dodnes (6 let) nejsou. Hlavním důvodem, proč jsem použil Distyk bylo, že jsem to dělal v zimě, kdy se nedalo větrat, a pak to, že jsem ho sehnal větší množství s velkou slevou.

Kontaktní: Je nutno řádně větrat a dávat pozor na oheň!

Toto lepidlo se nanáší také zubovou stěrkou, opět na korek i na podlahu. Musí se ale nechat úplně zaschnout, až téměř nelepí. Je nutno dodržovat doporučenou vrstvu, příliš tenká špatně lepí. Vrstva je daná velikostí zubů stěrky, prodává se za pár korun, přímo určená pro chemopren. Po zaschnutí se položí dlaždice na podlahu. Dlaždice se pokládá od jednoho rohu, postupně hranami, a přesně. Lepidlo lepí okamžitě a špatně položenou dlaždicí už nelze pohnout. Po položení je nutno korek důkladně přitlačit. Nejlépe přitlučením gumovou paličkou. Je nutno mlátit plnou silou, po celé ploše, alespoň tak 20 ran na jednu dlaždici. Sousedi pod vámi vás budou chválit (já naštěstí bydlím v 1.patře).

Dlaždice se mají prý pokládat od středu místnosti, já pokládal od stěny. Není asi vhodné pokládat přesně rohy k sobě, to se přesně nepovede a je to vidět. Lepší je jednotlivé pásy přesadit, jako cihly. Pokládáme jen celé dlaždice, u stěn nám zůstanou mezery. Ty pak doplníme odřezanými kusy. Řeže se z rubu, nožem, nebo i obyčejným odlamovacím řezákem, naříznutý korek se zlomí. Je lepší, když řezaná hrana vyjde ke zdi, není ji nutno upravovat. Pokud musí hrana lícovat, srovnáme ji na smirkovém papíru.

Při práci se snažíme zachovat podlahu čistou. Hlavně zbytečně neušpinit už položený korek. Pozor na žmolky lepidla a na ulámané zbytky korku. Pokud se nám něco takového dostane pod korek, bude vzniklá bulka vidět a nezbude nic jiného, než v daném místě korek proříznout, žmolek odstranit (šroubovákem) a korek znovu přilepit. Podotýkám, že takováto oprava po dokončení vůbec není vidět (ale ponechaný žmolek vidět je).

Položenou podlahu necháme důkladně proschnout, hlavně pokud jsme ji lepili disperzním lepidlem. Potom můžeme jemným smirkovým papírem, nebo vibrační bruskou, přebrousit některé nerovnosti (kde se nepovedlo udržet hrany ve stejné výšce) nebo ušpiněná místa. Ale pozor - chemopren se odbrousit skoro nedá, a disperze je po nalakování vidět méně, než se zdá. Před lakováním podlahu důkladně zameteme, případně vyluxujeme. Každé smítko se totiž lakem přilepí a uvidíme to většinou až pozdě. Pozor na štětce, které pouští chlupy.

Lakovat se dá mnoha způsoby. Existují speciální laky, přímo na korkové podlahy. Dále existují různé jiné laky. Mě doporučili ve dvou drogeriích pokaždé něco jiného ( a s tím, abych to druhé ani nezkoušel). Asi by nebyl vhodný příliš tvrdý lak, např. Epoxidový. Ale vím, že s ním někdo má dobré zkušenosti. Já osobně jsem si nechal poradit tzv. "vodou ředitelný lak na parkety a nábytek" (bez dalšího upřesnění, vyrábí Balakom), asi skoro totéž je Polyurex (ten je ale asi nepatrně zakalenější). To že je ředitelný vodou, dobře přilepenému korku nevadí. Lak je poměrně drahý, kolem 200Kč za plechovku, ale spotřeba je překvapivě nízká. Na 20 m2 jsem spotřeboval na první nátěr asi 1,5 plechovky (asi po 0,8l), na další nátěry asi po 3/4 plechovky. Lak zasychá velmi rychle (asi půl hodiny), po zaschnutí je vodě naprosto odolný. Snesl i přeteklý květináč po několik dní. Řekl bych, že jeho odolnost proti vodě je srovnatelná s olejovým. Natíral jsem 4x, všechny 4 nátěry za jeden den. Alespoň první nátěr je vhodné lehce přebrousit. Ale je to dost pracné, já to nedělal. První nátěr se dělá pěkně, natřený korek výrazně tmavne, po vyschnutí se mu barva vrátí. Další nátěry už skoro nejsou vidět, je nutno kontrolovat proti oknu, kde se leskne. Asi by šlo natírat i válečkem, já použil širší štětec.

Po nalakování je nutno zakončit okraje u stěn. Asi nejméně pracné jsou plastové lemovky, ale podle mě se ke korku nehodí. Já použil klasické dřevěné podlahové lišty. Ty jsem si předem nalakoval stejným lakem, jako korek. V rozích je nutno je seříznout pod úhlem 45%, nejlépe jemnou pilkou v pokosnici, na tuto práci stačí i plastová, která se prodává jako hračka. Předem je nutno si lištu položit na místo a zkontrolovat, jak sedí. Zeď nebývá ideálně rovná. Podlahová lišta má úhel větší, než 90%, takže přilehne ke zdi, i když je u podlahy malý výčnělek. Někdy je nutno spodní hranu lišty v některých místech srazit hoblíkem, někdy i upravit lištu nožem, nebo bruskou. Někdy bývá jednodušší upravit zeď. I tak se někdy stane, že vzniknou kolem zdi škvíry. Lišty se prodávají v délce 3 metry, pro větší místnosti je nutno ji nastavit. Nejjednodušší je vybrat místo tak, aby nebylo vidět. Popřípadě můžeme vzniklou škvíru mezi lištami zatmelit, tmelem na dřevo.

Lištu lepíme na korek nejlépe kontaktním lepidlem, stejným jako korek na podlahu. Je možno použít i Soudal - montážní lepidlo v kartuši. To je také částečně kontaktní, pracuje se s ním tak, že se nanese na spodní stranu čára lepidla, přitlačí se na podlahu a hned odtrhne. Po deseti minutách se přiloží znovu a silně přitlačí. Výhodou je, že nehrozí ušpinění lišty ani podlahy, jako při práci s chemoprenem.

Pokud kolem zdí vzniknou škvíry, je nutno je zatmelit. Mě se na tyto účely osvědčila řídká sádra, dávkovaná pomocí větší injekční stříkačky. Po zatvrdnutí přebytek zeškrábneme dřívkem a lištu utřeme mírně vlhkým hadrem. Po vyschnutí sádry se už čistí těžko. Pro snadnější čištění právě doporučuji lištu nalakovat předem. Je dobré zeď před sádrováním navlhčit, jinak by mohla sát vodu ze sádry a ta by postupem času popraskala.

Údržba podlahy:

Korková lakovaná podlaha se dá stírat vlhkým hadrem, ale není nutno často, nešpiní se a stačí ji zametat. Korek má značnou tvarovou paměť, např. prostáté důlky se většinou srovnají. Pokud dojde k poškrabání, poškodí se většinou jen laková vrstva. Tu je možno snadno obnovit.

Korek je přírodní materiál a na světle bledne. Nevadí to, ale může to být vidět třeba po přestěhování nábytku.

Největší výhodou korkové podlahy je mimo snadnou údržbu to, že je teplá na dotek. V mém případě (pod námi jen nevytápěný sklep) to bylo hlavním důvodem. A dalším důvodem byly skvrny na původním Jekoru, které se nedaly vyčistit. Zajímalo by mě, kdo vyprojektoval Jekor do dětského pokoje. Asi nikdy neutíral rozlitý nočník.

Použité nástroje
Použitý materiál
Zubová stěrka
Podlahový korek
Ostrý nůž, nebo řezák
Lepidlo na korek - disperzní, nebo kontaktní
Gumová palička
Lak na korek
Štětec
Podlahová lišta
Jemný smirkový papír


Autor: Miroslav Pikous Datum: 11.11.2001


Sdílet článek
Facebook Facebook   Jagg Jagg.cz   Linkuj Linkuj.cz  

 Související články
Práce s obkladovým korkem09.11.2001
Rekonstrukce podlah - 2. vydání04.09.2008
GRADA: Masivní dřevěné podlahy09.11.2007
Koberce v domácnostech ustupují kvalitnějším a lépe udržovatelným materiálům17.02.2005
Podlaha pro oko i pro chodidla II.07.12.2002
Podlaha pro oko i pro chodidla I.04.12.2002
Vrzající parkety28.11.2002
Dřevěné podlahy02.07.2002
Plovoucí podlaha teoreticky11.11.2001
Koberce teoreticky11.11.2001
PVC teoreticky11.11.2001
Linoleum teoreticky11.11.2001
Laminátová podlaha teoreticky11.11.2001

 Reakce na článek  
Od Téma Datum
Vypsat všechny Přidat komentář


Hledejte slovo nebo slovní spojení v článcích.
Sloupek
Ano, koupil jsem si štětku. Ale pro upřesnění nikoliv osobu, provozující nejstarší řemeslo na světě, ale nástroj, který se používá pro úklid záchodových mís.
Více ...
Reakce
Úsporná domácnost - IV - energie pro vytápění (3 komentáře)

Jak vytvořit a pečovat o interiér alergika (2 komentáře)

Stavba kamenného krbu II. (1 komentář)

Nejčtenější
Reklama

Redakce
 
© 2001- ABC Systems, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. ISSN 1214-1038