O serveru

Profil

Kontakt

Odběr novinek

Jan Svoboda z Liptálu na Vsetínsku vybojoval mistrovský titul v dřevorubeckém sportu STIHLŸ TIMBERSPORTSŸ v Hlučíně. Vytisknout...
Aktuality  ->  Soutěž

Hlučín, 25. května – Více než dvěmi tisícovkami diváků nabitý sportovní areál Hlučín v Hlučíně na Opavsku zažil den plný vůně dřeva, zvuku motorových pil, svištění seker, zápolení drsných mužů a mnoha diváckých soutěží. Čtrnáct nejlepších borců se zde utkalo o titul mistra České republiky v dřevorubeckém sportu STIHLŸ TIMBERSPORTSŸ. Dvanáct jich postoupilo ze dvou kvalifikačních závodů v Sušici a Olomouci. Třináctým byl obhájce titulu David Síla a posledním Jiří Lang, který dostal divokou kartu. Jiří Lang se timbersportu věnuje dva roky a toto byl jeho vůbec první závod. Nejlépe se s nástrahami pěti závodních disciplín vyrovnal Jan Svoboda a byl korunován dřevorubeckým mistrem ČR ve STIHLŸ TIMBERSPORTSŸ.

Jednotlivé disciplíny v exhibici představil Martin Komárek, který je čtyřnásobným ME a třetím z předloňského MS v tomto sportu. Ten se již tradičně mistrovství ČR účastní pouze exhibičně a jako jeden z organizátorů. Jedním z diváckých vrcholů byla exhibice v disciplíně Springboard, která je považována za královskou, jelikož závodník balancuje na prkně ve výšce cca třech metrů a odtud přesekává vrchol kmene. Martin jako jediný společně s americkým profesionálem Carsonem Bosworthem předvedl tuto disciplínu v pravé podobě se dvěmi dopomocnými prkny. Ostatní závodníci používali jen jedno. I přes tento výrazný handicap byl jeho čas 61sekund, což bylo stále o 19 sekund lepší než čas Pavla Pochopa, vítěze této disciplíny.

Soutěžilo se v disciplínách: Springboard (přesekávání kmene z prkna ve výšce s jedním dopomocným prknem), STIHL Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou), Standing Chop (přesekávání stojícího kmene Single Buck (řezání ruční pilou) a Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene) .

Celý závod byl mimořádně vyrovnaný a pořadí na prvních třech místech bylo v rozmezí několika málo bodů. Jan Svoboda rozhodl o svém vítězství v poslední disciplíně Underhand Chop, kterou vyhrál. V celkové součtu získal 60 bodů. Na druhém místě byl o pouhý jeden bod Jan Wawrů z Vimperka. Třetí místo obsadil loňský vítěz David Síla z Prahy. Mistrovství také rozkrylo tajenku, kdo bude reprezentovat Českou republiku v září na ME v St. Johannu v Tyrolsku ve štafetovém závodě. Nominaci si vybojovali vítězstvím v jednotlivých disciplínách: Martin Komárek (tradičně Standing Chop), Jan Wawrů (Single Buck), Jan Svoboda (Underhand Chop) a Jan Kamír (Stock Saw). V individuálním závodě na ME nastoupí zcela určitě Martin Komárek. Druhým velmi pravděpodobným zástupcem bude dnešní vítěz Jan Svoboda.

Tečku za mistrovstvím obstarala exhibice disciplíny Hot Saw - řezání speciální motorovou pilou o váze cca 27 kg, výkonu více 62 koní a cenně zhruba 120.000 Kč mezi Martinem Komárkem a Carsonem Bosworthem z USA (působil i jako trenér na přípravném kempu). Odkrojení tří kotoučů dřeva o průměru 46cm trvalo pouhých 7 sekund. Samotnému mistrovství předcházely tréninkové kempy, kterých se mohl zúčastnit každý, kdo si chtěl tento atraktivní, adrenalinový sport vyzkoušet.

Organizátorem a sponzorem tohoto klání je společnost Andreas STIHL, která je celosvětovou jedničkou na trhu s motorovými pilami, které vyrábí již od roku 1926. Partnery akce byli Jeep a PK Realizace. Mediální partnery Radio Čas Xman.cz.

Autor: -Red- Datum: 29.05.2008